Hur diagnostiserar jag nätverk med rapport?
Som titeln antyder är jag på jakt efter ett program eller möjligen en hemsida som kontinuerligt kan mäta internet hastigheten i huset under en längre tid, 2-6h.
Har nämnilgen problem med hastigheten som är upp till 8Mbit/s. När allt fungerar som det ska ligger jag på 6-8Mbit/s men så plötsligt då och då droppar det ner till typ 100bit/s och stannar där ett litet tag för att sedan återgå till normalt igen efter ca 1 min, ibland längre. Går via kabel-TV kabeln om det har någon betydelse.
Detta har pågått i lite drygt 1,5år och vi har ringt och klagat till leverantören, Teleservice. De har, som jag har förstått det svarat att de inte kommer göra något över huvud taget åt problemet om vi inte kan bevisa att det existerar. Så vi har försökt att så fort hastigheten droppar gå till speedtest.net och köra test men det blir ju inte så enkelt med obefintlig uppkopplingshastighet, eller att de kommer helt random och bara håller i en kort stund, sidan laddar oftast när hastigheten stiger igen.
Så har någon ett tips på någon form av diagnostiseringsprogram som kan köras i några timmar och mäta hastigheter och ge ut dem som, säg en graf eller ett excel dokument. Något som vi, om det nu är deras fel, kan trycka upp i ansiktet på Teleservice så att de får tummen ur och åtgärdar problemet!
Tankar och funderingar är hjärtligt välkomna, vill verkligen få detta löst nu!