Permalänk
Avstängd

Problem med Telia Smart...

Har 60/10 ADSL/VDSL från Telia och upplever stora problem med internethastigheten. När jag kollar på bredbandskollen och nedlastar från Steam så får jag ut den hastigheten som jag är lovad men när jag är på webbläsaren (Firefox Beta) så går det ekstremt trögt och jag vet inte varför. Och det händer inte bara i webbläsaren utan jag upplever stabilitetsproblem när jag spelar spel och pratar på Skype. Väldig irriterande för att säga det mildt. Har till och med precis bytt ut routern från Telia till en ny enhet men det har inte hjälp mig särskillt mycket. Kanske lite, svårt att säga. Det blir dock bättre på nätterna vilket hörs ut för mig som att routern blir överbelastad på dagarna. Vi har trots allt cirka 10 enheter kopplade till den vilket är väldigt mycket. Har också precis omformaterat datorn men det hjälpte inte mycket. Det är en Clevo W150ERM / Thor Vingtor från CDON.

Permalänk
Rekordmedlem

Om bredbandskollen körs i betan så borde den fungera ? Men testa med en annan webläsare som inte är beta på nått sätt också. Vad gör de andra enheterna på nätet ? Blir det skillnad om man kör med bara en dator ansluten?
Och du mäter via kabel så det inte är ett wifipoblem?

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.