Hejsan alla!
Sitter idag och jobbar med tre 22-23" av olika fabrikat och kvalitéer där bara en har lite bredare färgåtergivning. Ibland blir det att jobba i Photoshop med lite högre krav på färgdjup, ibland PremierePro - därav flera skärmar. Ibland blir det även spelande och såklart en hel del surfande, arbetande osv där jag verkligen uppskattar alla skärmarna - framför allt formatet 1920x1200.
Denna uppsättning har jag haft i många år nu
Tänk kanske 30% photoshop, 30% spelande och 40% blandat...
MEN, nu skall jag byta ut dessa till tre nya likadana och har länge tittat på
Dell Ultrasharp U2412M http://www.prisjakt.nu/produkt.php?o=946255
men även om den börjar komma ned i pris, så har den ju några år på nacken.
SÅ, jag har hört att:
ASUS PA248Q http://www.prisjakt.nu/produkt.php?o=1298206
är lite den nya (och då lite dyrare) efterföljaren i det segmentet - typ bättre färgåtergivning utan att vara uppe på proffsnivå (och priser). Idag sitter jag på en 8år gammal 16ms som huvudskärm, så spelmässigt kommer det nog bli en bättre upplevelse oavsett.
Tyvärr så vet jag inget ställe där jag kan se och jämföra skillnader mellan de båda två. Är det någon av ER som har vägt mellan dessa och/eller har upplevt med reflektion. Det är främst bildjämförelse och prestanda som jag är nyfiken på om någon har åsikter om.
Tack på förhand!