Tips på bra tv möbelinredning och tv möbler.

Permalänk
Medlem

Tips på bra tv möbelinredning och tv möbler.

Hejsan sweclockers

Gudarna är nådiga då jag fixat job, och för att inte bränna hela lönen ute en kväll på stan så tänkte jag något mer praktiskt och användbart !

Sedan tidigare har min tv möbel inredning varit lite halvfärdigt sen jag flyttade hem från studier, och ideér om att göra om tv rummet blev aldrig av men nu blir det ändring på det !

Undrar om någon känner till någon tv möbel som får plats med en 55 tum tv samt även har tillräcklig med utrymme för tex konsoler, förstärkare och dylikt utan att det blir för trångt eller att luftcirkulationen blir så dålig att enheterna kan överhettas.

Tittat runt på en så kallat tv skåp samt tv hylla med tv i mitten och sedan hyllor kopplade runtom, men har bara hittat för max 46 tum och inte 55 tum.

Och dem flesta tv hyllar och möbler jag hittat så verkar det inte finnas tillräcklig bredd för att ha tex förstärkare som jämfört med konsoler och annat tar lite mer plats ( konstigt att tv möbler inte designas med lite framtidstänk, vad är liksom poängen med 10 st små utrymmen istället för tex 4 små, 4 större, man får typ bara plats med filmer XD ) .

Ja budget är en viktig fråga ( ja så billigt som möjligt XD ) , gör mig inget att det inte är design eller nytt, sökt både på blocket och lite annat, och är inte rädd att ommöblera om det finns en möbel jag kan använda i annan del av rummet, så har ni tips tar jag gärna emot det !

Tackar i förskott för hjälpen och hoppas alla haft en bra sommar !

Permalänk
Rekordmedlem

De flesta tvmöbler är alldeles för grunda för seriösa ljudsystem, men Ikeas Expedit system är bland det bästa billiga du kan hitta om du klarar dig med 40 cm på djupet och vill ha mycket plats för prylar i övrigt.
Väggmonterar du tvn kan du annars använda vllken möbel som helst som passar din designsmak.
http://www.ikea.com/se/sv/search/?query=tv+m%C3%B6bel

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

Jag kör på Denna. skiter man i att sätta på "bak luckan/biten" så fungerar den ypperligt.

Eftersom de 2 hyllplanen är justerbara så är det inga som helt problem att få plats med diverse saker.

Jag har bland annat RX-V 773 receiver som får plats alldeles utmärkt!
Min tv är dock bara 46" men borde inte göra någon direkt skillnad då bänken är tillräckligt stor

Visa signatur

5900x, asus dark hero, 64GB ram, RTX 3090

Permalänk
Medlem

Titta runt lite på minhembio, jag kör med två bestå-hyllor som jag tagit bort bakdelen på och använt cirkelsåg för att göra sladd/lufthål. http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/20102154/
http://www.minhembio.com/BME

Men det finns versioner gjorda som TV-möbler nu, fast de är inte lika höga, men djupet på 40cm är perfekt. http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/20218442/#/3021845...

Permalänk
Medlem

Bestå ftw

Kör två st vanliga (http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40102148/), den ena med två fack (digitalbox+bluray) och den andra utan mellan skiva så att en fet subwoofer får perfekt plats i den. Köpte dom på rea för typ 300kr totalt, inklusive värdelösa dörrar som jag aldrig använde lol. Precis lagom höjd för att mysa ner i soffan också (höga benen, behöver ju ändå utrymme för femtielva sladdar under).

Om man har en stor TV behövs antingen golvhögtalare vid sidan eller 3st hyllor förstås.

Permalänk
Medlem

Ojoj här fick man snabba svar OCH bra dessutom !

Ska kika lite på era förslag hittils, tackar !

Permalänk
Medlem

IKEA TOBO har jag. Den är 170 cm bred så det ser inte konstigt ut med 60 tums TV (Den sticker inte ut på sidorna), och så är den 50 cm djup så den sväljer det mesta (allt?) i förstärkarväg.
Benen har jag monterad bort och monterat små diskreta hjul istället, för att dels få ner höjden på den lite, och för att kunna flytta den utan att repa sönder golvet.

Visa signatur

Phanteks P600S • ASUS TUF Gaming 850W Gold
ASUS ROG MAXIMUS XI EXTREME Z390 • Intel Core i9 9900K • Noctua NH-D15
XFX Radeon RX 6950 XT Speedster MERC 319 • MSI Optix MAG271CQR (2560x1440 @ 144 Hz)
32 GB (4x8GB) Corsair 3200Mhz • WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB

Permalänk
Medlem
Skrivet av basse1978:

IKEA TOBO har jag. Den är 170 cm bred så det ser inte konstigt ut med 60 tums TV (Den sticker inte ut på sidorna), och så är den 50 cm djup så den sväljer det mesta (allt?) i förstärkarväg.
Benen har jag monterad bort och monterat små diskreta hjul istället, för att dels få ner höjden på den lite, och för att kunna flytta den utan att repa sönder golvet.

Hade faktiskt den själv när jag fortfarande hade adress .se. och fungerade bra, va bara mitt slutsteg som jag fick borra hål för varje högtalar terminal(banan) för att ansluta högtalare, annars va den rätt så djup jamnfört med mycket annat.

Visa signatur

Main: Acer X32FP Fortress II i7 8700k ROG Strix Z370-F RTX 3080 Ducky Shine 6 SH HD650 O2 amp + DAC Audioengine 2+ Samsung 970 Evo Plus 1TB + Seagate ST2000DM008
Server: Lian Li PC-V354B X11SCH Xeon E-2176G 64GB ECC RAM LSI 9207-8i
Media: Sony KD-65XF9005 Sony HT-ZF9 nVidia Shield TV pro 2019
nVidia Shield TV pro 2015 SSD Yamaha HS-5