Permalänk
Medlem

Vilket "internet" + Surfa via TV

Hallå! Jag och pojkvännen är på väg att flytta hemifrån och är inte så haj på allt det här nya, och har massor av frågor och kan därför ha placerat tråden lite knasigt, ber om ursäkt i så fall!
Har fetstiltat huvudpunkterna för er som inte orkar läsa hela inlägget

Till att börja med undrar jag vilket "internet" vi bör skaffa (uppkoppling/router etc.). Vi använder datorn mest till vanlig surf, ibland streamar vi serier etc. Vi vill även helst ha tillgång till wifi i lägenheten.
Lägenheten har Telia fiber. Räcker det med Telia bredband 100, tror ni? (50-100 Mbit/s ned, 8-10 Mbit/s upp via fiber). Går att välja till Telia smart för 29:-/mån "Telia Smart är ett trådlöst, säkert och lättskött hemmanätverk som styrs av en gateway (Thomson Gateway 799). Den gör att du kan surfa trådlöst med datorer, smartphones och surfplattor...."
Alltså: Telia bredband 100 339:- + Telia Smart 29:- = 368:-/mån. Bra idé?

Vi skulle också vilja surfa via TV:n (alltså, använda den som skärm), och undrar hur man gör detta. Vad för TV bör vi skaffa, vilka in-/utgångar måste finnas på dator respektive TV? Jag antar att om man skaffar wifi så går det att koppla upp TV:n via detta..? Kort sagt, hur gör jag?!

Vad för TV, router, uppkoppling, alla förslag, tips och idéer mottages! Är det nåt jag glömt ta med i beräkningarna?
Gärna till överkomlig kostnad!

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Kommer bli många olika svar på denna fråga.
Från min vinkel så skulle telia 10/10 vara nog för att surfa och strömma filmer/youtube mm. Allafall för en person ( mig dvs) så är det nog snabbt. Men ska båda sitta och göra olika saker. Låt oss säga att en sitter på en laptop och kollar på xxx medan den andra sitter vid tv'n och kollar på yyyy så hade det nog varit bra med lite mer än 10/10. Så telia 100 (100/10) borde fungera fin fint. Själv sitter jag på telia 100/100 och det är mer än nog för mig egentligen men jag använder nätet till mycket annat.
Telia smart (dvs. deras gateway lösning) tycker många är (inkl. mig) är totalt skit och vill gärna brännas på bål och sedan skjutas iväg till solen. Fast andra tycker den fungerar bra och klarar sig fint med det. Så själv skulle jag säga att köpa en egen router. t.ex. http://www.inet.se/produkt/5404468/asus-rt-n56u-n600-dual-ban... eller någon annan (kommer nog flera som kan peka ut andra senare) kommer fungera fint. Då slipper ni 29kr/månaden emot en klump summa till något ni kan ha några år. Det ger är även wifi i lägenheten.
Använda tv'n som skärm är oftast inget problem. Dom flesta datorer idag har HDMI uttag och tv apparater har oftast en eller flera HDMI ingångar. Själv så har jag min tv kopplad till datorn via HDMI och det fungerar som en vanlig dator skärm. Kan ju då också vara rekommenderat med trådlös mus samt tangentbord. Så man kan lata sig i soffan och surfa.
Att koppla upp tv'n direkt till nätet har jag själv tycker är rätt onödigt. En tv (dom jag pillat på) fungerar oftast väldigt dåligt att surfa på med deras inbyggda appar för det. Och det är helt enkelt lättare att bara koppla den till en dator och köra den som en stor dator skärm.
När det gäller tv så kan jag inte säga så mycket om det. Men budget, storlek mm. är alltid bra att veta. Köpte mig själv en http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=1184840 som va mycket omtalad här och på andra ställen för ett tag sen. Och måste säga att jag är extremt nöjd med den.

Visa signatur

Maximus X Hero - 8700k @5.1GHz - H115i - 32GB LPX@3466MHz - MSI 980Ti Gaming - EVGA SuperNova 750 G2 - Asus vg248qe - FD R5