Vilket "internet" + Surfa via TV
Hallå! Jag och pojkvännen är på väg att flytta hemifrån och är inte så haj på allt det här nya, och har massor av frågor och kan därför ha placerat tråden lite knasigt, ber om ursäkt i så fall!
Har fetstiltat huvudpunkterna för er som inte orkar läsa hela inlägget
Till att börja med undrar jag vilket "internet" vi bör skaffa (uppkoppling/router etc.). Vi använder datorn mest till vanlig surf, ibland streamar vi serier etc. Vi vill även helst ha tillgång till wifi i lägenheten.
Lägenheten har Telia fiber. Räcker det med Telia bredband 100, tror ni? (50-100 Mbit/s ned, 8-10 Mbit/s upp via fiber). Går att välja till Telia smart för 29:-/mån "Telia Smart är ett trådlöst, säkert och lättskött hemmanätverk som styrs av en gateway (Thomson Gateway 799). Den gör att du kan surfa trådlöst med datorer, smartphones och surfplattor...."
Alltså: Telia bredband 100 339:- + Telia Smart 29:- = 368:-/mån. Bra idé?
Vi skulle också vilja surfa via TV:n (alltså, använda den som skärm), och undrar hur man gör detta. Vad för TV bör vi skaffa, vilka in-/utgångar måste finnas på dator respektive TV? Jag antar att om man skaffar wifi så går det att koppla upp TV:n via detta..? Kort sagt, hur gör jag?!
Vad för TV, router, uppkoppling, alla förslag, tips och idéer mottages! Är det nåt jag glömt ta med i beräkningarna?
Gärna till överkomlig kostnad!
Tack på förhand!