Iphone 4 Batteri problem?
Halloj!
Har en Iphone 4 som är ganska exakt 2 år gammal. Den är för tillfället på senaste versionen av IOs 7 Betan.
Problemet jag har är att telefonen började starta om sig för några dagar sedan och det blev mer och mer frekvent. Tills för 2 dagar sedan då telefonen startade om och gick in i Recovery Mode och det spelade ingen roll hur mycket jag än testade den ville inte starta normalt.
Eftersom telefonen gick in i Recovery Mode kopplade jag in telefonen till datorn och försökte att återställa igenom Itunes. Det tog inte lång tid innan jag fick Error 21 och återställningen avbröts. Jag testade att köra återställningen igen för att vara säker på att det inte var något speciellt som spökade. Eftersom jag fick samma fel igen var det bara att börja googla lösningar.
Det första jag fick upp var att man ska flytta på ¨hosts¨ filen i Windows/SYSTEM32/drivers/etc till någon annan plats på datorn och sen testa. Detta gav ingen skillnad alls, jag fick fortfarande Error 21 så det löste ingenting.
6
Andra lösningen jag kom upp med var att försöka ställa telefonen i ¨Soft DFU¨ mode och återställa, detta gav istället Error 1600-1606 men ingentin gick att göra för att få ordning på det problemet.
Fortsatte leta svar på google, läste om att det kunde vara batteri kontakten som inte var helt i eller något liknande så testade att plocka ur batteriet och rengöra det som gick utan att försöka skada det men till ingen nytta. Fortfarande Error 21 eller Error 160x. Försökte även att återställa med hjälp av Jailbreak programmet redsnow men hade ingen tur där heller.
Någon som har något tips på vad det kan vara?
MVH Limpan95