Quad-quad core med kvävekylning och kokvattenreaktor.
Hej behöver lite tips hjälp om Router
Visa signatur
Hej behöver lite tips hjälp om Router.
Jag undrar om jag i min Router kan begränsa de andra datorerna jag menar då deras bandbredd jag menar så att en dator kan få mer och den andra mindre?
Router som jag använder är D-Link Dir-615 och Dir-685 har kollat i inställningarna men hittar inget. Hoppas att ska gå på något sätt vi är två som hoppas ni kan hjälpa oss.
Hälsningar Christer T
En bra router har inga problem med detta.
Däremot brukar det inte finnas så många funktioner tillgängliga i den firmware som följer med konsumentroutrar.
Vad är det för problem du försöker lösa? Är det till exempel att en dator roffar åt sig all upload med t.ex. torrenttrafik så att det inte går att surfa på övriga datorer? I så fall går detta enkelt att lösa med QoS. Då används all bandbredd då den är tillgänglig, men ingen blir utan.
Om du skulle få för dig att byta router i framtiden, satsa på en som har stöd för DD-WRT-firmware.
Quad-quad core med kvävekylning och kokvattenreaktor.
*** tråd flyttad ***
Jag har flyttat tråden till en mer passande del av forumet.
/KimTjik
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.