Permalänk
Medlem

Bränt/förstörd HDMI-port?

Tjenare,

Satt och körde GTA V på ps3 på min Samsung ue40d5005 och när jag ska avsluta spelet och återgå till ps3 hemmeny så börjar bilden plötsligt att blinka svart (ett påtagligt aggressiv blinkande) vid omställningen i upplösning från 720p (spelets upplösning) till 1080p (menyn). Testade med några andra spel och upplevde samma sak just vid auto omställning mellan upplösningar.

Gjorde en bild-reset på ps3:an, ingen skillnad, efter lite mer efterforskning så var beskrivningen av en bränd DDC i HDMIn det som lät som mitt problem så jag bytte HDMI port till nästa och ps3an funkar klockrent igen.

Frågan kvarstår dock: är HDMI-porten på TVn nu helt bränd och oanvändbar eller går det att reparera (billigt)?

Permalänk
Medlem

Kan vara något så simpelt som ett glapp eller en lödning som gått, då borde det vara extremt lätt att fixa men är det den bussen på chipet som gått är det värre men iom att andra porten funkar är det inte helt otroligt att gissa på att det är något simpelt, beror iofs på hur TVns kretskort är designat. Dock är det väldigt svårt att säga vad exakt som blivit fel utan att öppna upp den och kolla.

Visa signatur

"One is always considered mad, when one discovers something that others cannot grasp."
- Ed Wood