Problem med att få internet via routern

Permalänk
Medlem

Problem med att få internet via routern

Jag har en WNR2000 v3 router som jag försöker koppla direkt via uttaget för att få igång trådlöst nät.
Problemet är att när jag försöker koppla in från uttaget till routern så får jag ingen internet uppkoppling. Om jag däremot kopplar datorn direkt till uttaget så funkar allt fin fint.

Det är inget fel på routern utan fick den av föräldrarna som använt den i flera månader.
Jag har provat att starta om router/dator flera gånger men de gör ingen skillnad jag provade också att kopiera datorns MAC-adress och använda den i routern men gjorde heller ingen skillnad.provade även att sätta routern till factory condition men gjorde inget.
Internet leverantören jag använder är bahnhof så alltså är de fibernät jag har.

TLDR: Min WNR2000 v3 router vill inte connecta till internet men det funkar bra från uttag till dator. Vad kan vara problemet?

Permalänk
Medlem

Anslut datorn till routern och knappa in 192.168.1.1 eller routerlogin.net i webläsaren.
admin / password brukar vara default. Efter att du kör igenom Netgear setupen, och loggar in på samma address igen. Visar den grönt på första sidan eller är Internet rödmarkerat?

Permalänk
Medlem

Uppdatera firmwaren, fortfarande ingen internet uppkoppling.

I webbläsaren så är "internet connection" rödmarkerad med felmeddelandet "Problem Detecting the Internet Connection"

Permalänk
Medlem
Permalänk
Inaktiv

Köp en ny router. Satsa på en Asus rt n65u så får du lite kvalitet oxo.

Permalänk
Medlem
Skrivet av anon76929:

Köp en ny router. Satsa på en Asus rt n65u så får du lite kvalitet oxo.

ska väll inte behövas, då de funkade fint för några dagar sen fast i ett annat hus?

Permalänk
Medlem