Problem med bildskärm. Slås på/av automatiskt.

Permalänk

Problem med bildskärm. Slås på/av automatiskt.

Hej!

Har en samsungskärm (syncmaster 206bw) som funkat bra i några år nu, men för ca tre dagar sedan började den bete sig märkligt vid uppstart och uppstart ur viloläge, den går på i typ 0,5 sekunder och sedan slås den av för att starta upp igen efter ca 2 sek och så håller den på i kanske 5-7 min innan den faktiskt startar som vanligt och sedan fungerar felfritt tills jag stänger av datorn.

Vad kan detta bero på och går det att åtgärda?

Tack på förhand för alla tips!

Visa signatur

Veritas Vos Liberabit o Despectivus Dei

Permalänk
Medlem

Vanligt fel på skärmar är att kontakten där strömkabeln går in, blir glapp. Har själv åtgärdat detta på ett par stycken, genom att löda om "kontaktdonet" i skärmen.

Kan fungera en stund och sedan lägga av osv... ibland kan det spraka lite också, om det är större glapp/hållit på under längre tid.

När skärmen är kall så är glappet större, sedan när den blir varm så krymper glappet.. som man även kallar kallödning.

Visa signatur

Hemma hos mig är det en Microsoft-fri miljö..
Dator 1: iMac 27" 5K - i7 4,2GHz - 32GB 2400MHz CL14 - 512GB SSD - Radeon PRO 580 8GB - 2xDell P2715Q 4K - 4TB Lacie D2 Thunderbolt
HTPC: ASUS X99-M WS - i7 5960X - H100i GTX - 16GB 3000Mhz - Samsung SM951 512GB - ASUS GTX 780 DCU II OC - AX860 Platinum - Corsair 350D - Linux
Bärbar 1: MacBook PRO 15" 2018 / i7 / 512GB SSD NAS: Synology DS918+ 32TB+2x512GB SSD

Permalänk
Medlem

Kan givetvis vara glapp som Dabone säger.
Men det kan även vara dåliga kondingar i nätagget till skärmen då det är ett välkänt problem med samsungs skärmar/tv.
Goggla på samsung kondensator så får du MÄNGDER av "felrapporter"

Visa signatur

Nu när vi betalar för det!
Glöm inte bort att slänga alla plastpåsar i vattnet!

Skit nätagg (som inte alltid=med billigt) är enbart till för dom rika som har råd att byta ut allt när (inte OM utan NÄR) det dör!