Behöver råd angående 4G + Gaming...

Permalänk
Medlem

Behöver råd angående 4G + Gaming...

Hej alla kunniga på Sweclockers

Ursäkta om detta tagits upp tidigare men jag har tyvärr haft oturen att hamna i en bostad utan tillgång till bra fast internet. Har 4G mobilt idag och det funkar utmärkt till allt förutom att spela spel online. Har hög ping och det blir inte roligt i längden. Jag kan få 2mbit ADSL och funderar på ifall detta är bättre i och med att det är en fast uppkoppling?

Tacksam för alla svar!

Permalänk
Medlem

Borde funka

Alltså tror inte man behöver mer än 1mbit när man så väl spelar online så länge det är bra ping.
Jag har kört online med 4G från telenor båda i kista och märsta ping i League of legends går aldrig över 35 i kista
märsta 60 ping.

Men det är dock 80mbit på mitt 4G och ett 100gb tak sen stryps hastigheten och pingen suger.

Visa signatur

Toshiba i7-3610QM CPU 2.30ghz 16gb G670M 3GDDR5
120GB SSD 1TB HDD

Permalänk
Medlem

ADSL bör ha bättre latens tider. Ett mobil nätverk och annan trådlös teknik har större header på datan som skickas så det tar längre tid för en router att plocka isär datan därav högre latens. Aja det är väl det lätta sättet att förklara det.

Visa signatur

AMD Ryzen 7800X3D | Noctua NH-U12A | ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO | G.Skill Trident Z5 Neo
DDR5-6000 2x16GB | ROG Strix GeForce RTX 4090 24GB | Samsung 990 PRO 2x2TB | Corsair HX1000i | Fractal Design North | LG 38" 21:9 UltraGear

Permalänk
Medlem

Skulle ta ADSL alla dagar i veckan, framför mobilt..

Själv har jag dock båda varianterna, men vid spelande används ADSL.

Visa signatur

Hemma hos mig är det en Microsoft-fri miljö..
Dator 1: iMac 27" 5K - i7 4,2GHz - 32GB 2400MHz CL14 - 512GB SSD - Radeon PRO 580 8GB - 2xDell P2715Q 4K - 4TB Lacie D2 Thunderbolt
HTPC: ASUS X99-M WS - i7 5960X - H100i GTX - 16GB 3000Mhz - Samsung SM951 512GB - ASUS GTX 780 DCU II OC - AX860 Platinum - Corsair 350D - Linux
Bärbar 1: MacBook PRO 15" 2018 / i7 / 512GB SSD NAS: Synology DS918+ 32TB+2x512GB SSD

Permalänk
Medlem

Som redan sagts vid spelande skulle jag som alla andra välja ADSL främst för att få betydligt bättre ping, för idag kan ju inte trådlöst konkurrera med trådbundet så e det bara iaf inte på fronten när de kommer till ping.
Men också för att slippa ha en databegränsning.

Visa signatur

Stationär 1: I7 3770K 4,5Ghz | Corsair H100I|Sapphire 7970|Asus P67 Sabertooth|Corsair Vengeance 16GB|XFX 750W|Samsung 840 PRO 256GB| Corsair Obsidian 650D|
Stationär 2: I7 4790K|Corsair H60|Asus STRIX 970|Asus Maximus VI Impact|Kingston Savage 16GB 2400Mhz|Fractal Design Integra M 650W|Samsung 850 EVO 250GB|Fractal Design Node 304|

Permalänk
Medlem

Har man bra 4G signal på ett bra 4G nät skulle jag nog välja det före ADSL alla dagar i veckan. Högre hastighet för 4G och liknande pingtider för de båda.

Permalänk
Medlem

Tack för alla bra svar

Ser ut som att ADSL har en chans att funka då Jag har haft 1 mbit ADSL från Telia för massor med år sedan och kommer ihåg att jag pingade runt 25 i CS 1.5. Med mitt 4G kan jag som bäst ligga på ping 55+ i Source, men oftast högre... Nu kanske CS inte är det bästa spelet att jämföra med men har testat COD, BF3 och Killzone 3 med samma tråkiga resultat. Jag ska ringa till min leverantör idag och se ifall jag kan få ADSL, borde väl finnas nån form av "testperiod" på 14 dagar eller nåt där man kan se om uppkopplingen passar? Annars får jag gambla på ADSL.

Skrivet av kalle99:

Alltså tror inte man behöver mer än 1mbit när man så väl spelar online så länge det är bra ping.
Jag har kört online med 4G från telenor båda i kista och märsta ping i League of legends går aldrig över 35 i kista
märsta 60 ping.

Men det är dock 80mbit på mitt 4G och ett 100gb tak sen stryps hastigheten och pingen suger.

Jag tror vi har samma uppkoppling, BBB med det svarta Telenormodemet? Har också 100 gb till taket och egentligen är hastigheterna mycket bra, mäter 50+ mbit på TPTEST, dock brukar den ligga runt 26-30 mbit under kvällar och helger med hög belastning. Har vid flera tillfällen laddat ner stabilt i 3mbit/sek och kan streama Fotboll i högsta HD kvaliten från Viaplay utan några problem. Har aldrig brytt mig om taket och bara kört på och aldrig blivit begränsad Har inte testat att spela LOL, kan ju funka bättre i den typen av spel i jämförelse med snabba fps som jag testat.

Skrivet av Aktsu:

Har man bra 4G signal på ett bra 4G nät skulle jag nog välja det före ADSL alla dagar i veckan. Högre hastighet för 4G och liknande pingtider för de båda.

Jag har riktigt bra 4G signal men har fortfarande det eländiga pinget :/ Av att döma från andra svar här så känns det som att ADSL ändå är värt att testa, annars får jag hålla mig till mitt 4G som för övrigt funkar riktigt bra.