Visa signatur
Bara den som sover gör inga misstag. Problem är en möjlighet "Ingvar Kamprad"
Har en TPLINK MR3420 som jag kör DD-wrt på tillsammans med ett huaweimodem E372 med abbonemang på 3 (mobilt bredband 3). Mitt problem är att jag har en mottagare (db) som kräver konstant uppkoppling (var 10:e sekund). Problemmet är att ibland så segar sig uppkopplingen och då updateras inte bilden på tv:n. Någon som vet vad det beror ppå eller vad man kan ändra/test? Det funka till för en månad sedan ungefär. Detta har jag prövat:
1.Jag har updaterat firmware på modem och router utan framgång. Har även resetat till fabriksinställningar utan framgång.
2. Har valt att bara 3g ska användas ingen skillnad
3. Disablad spi och nat
4. ändrat apn från bredband.tre.se till data.tre.se ingen skillnad
5. WAN Ip brukar börja på 37.xx.xxx.xx eller 2.67.xxx.xx där 37ipn funkar sämst. Ibland blir det en ip på 2.70.xxx.xx (med apn data.tre.se) som funkar hyfsat men det är fortfarande störningar. Jag lyckas heller inte tvinga modemet till en vis wanip
6.Gateway och local dns är tomt på 3:g routern har det någon betydelse eller skall detta vara samma som den lokala ipadressen?
7.Mtu inställningen är auto har det någon betydelse vad det har för värde.
Tilläggas ska sägas att det trådlösa på routern funkar utan problem både till en trådlös accesspunkt och till t.ex. en mobil.
Info från routern:
Connection Type
3G/UMTS
Signal Status
-40 DBm
IP Address
2.70.xxx.xx
Subnet Mask
255.255.255.255
Gateway
10.64.64.64
DNS 1
80.251.201.177
DNS 2
80.251.201.178
Bara den som sover gör inga misstag. Problem är en möjlighet "Ingvar Kamprad"
Ingen som vet vilken apn man ska ha till tres mobila bredband i vart fall. Någon som råkat ut för problem med deras bredband eller vet om de ändrat på några inställningar den sista månaden?
Bara den som sover gör inga misstag. Problem är en möjlighet "Ingvar Kamprad"
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.