FL studio gör om ljuden fel, hittar inte lösningen

Permalänk

FL studio gör om ljuden fel, hittar inte lösningen

Hejsan, sitter och lär mig FL studio. Och har kommit på ett jobbigt problem, när jag drar in röstljud så görs dom om automatiskt, röster låter helt off(men när jag sitter och lägger till reverb i ljud edison så låter perfekt, men sen när de sparas och kommer in i listan låter det helgalet). Dock alla röster låter off. Jag vet att jag har BPM på 100, men även om jag ändrar den till 130(standard vad jag vet) och låter alla andra ljudfiler vara orörda av förändringen så blir det lustigt ändå.

Allt annat är precis som jag vill ha det, det är bara att det blir lustigt av någon anledning när jag lägger till ljud. Jag har kollat online, och de flesta verkar tro att det är time som ändras, och man ska ställa tillbaka den till none. Och det hjälpte inte i mitt fall. Sen andra lösningen var att reseta pitch osv, men det funkade inte heller. Sen var det någon som förslog att man sätter keyboard till root C och det gjorde jag, blev ingen skillnad. Fjärde lösningen jag hörde om var att skype kan störa med drivrutinerna?(ej testat ännu, men funderar på det.)

Skulle verkligen uppskatta om någon vet en lösning, bifogar en bild på hur det ser ut i progammet. Hehe börjar bli lite frusterad, men får inte ge upp :D! Säkert någon liten fjuttig grej, men jag blir överlycklig om någon vet lösningen

Filen:

http://oi44.tinypic.com/bd2ev.jpg

Permalänk

Hehe blir galen här. Testade att öppna ett nytt projekt, helt blanka inställningar. Ljudet blir fel ändå. Men så hittade jag lösningen, en video online. Man skulle stänga av polling. Det funkade där, men när jag öppnar mitt projekt och gör samma inställning funkar det inte. Testade även att ändra om bpm till 130. Men det funkade inte. Testade även andra drivrutiner, och att höja buffern på ljudinställningarna(rekommenderades från videon).

Jag är helt tom på ideer alltså

Permalänk

Avinstallerat skype, samma problem kvarstår. Och nu funkar inte ens rösterna i nya projekt även med inställningarna rätt(testade även att ha ljudet på olika drivrutiner). Skulle verkligen uppskatta vilket tips som helst atm, Är det något jag missar? vill börja göra lite grejer istället för felsöka och felsöka.

Edit: testade att ställa om programmet helt, men funkade inte heller

HITTA FELET!! GOTT!

Permalänk
Medlem

Så bra! Trevligt att kunna hjälpa till

Visa signatur

Jag tillverkar Elektronisk Background Music på bjokib dot com... Kanske passar något ditt projekt? Det är "gratis" :)