Permalänk
Medlem

Webbhotell

Hej jag letar efter ett bra och billigt webbhotell jag hittade efter lite googlande hade varit trevligt att ha ett webbhotell med ssd https://www.digitalhoster.com/

Har någon använt digitalhoster ?

Tacksam för svar.

Permalänk
Medlem

Tyckte det verkade lite "fishy" när jag kollade deras about sida. Så jag grävde lite djupare.

  1. digitalhoster.com retunerar 162.243.5.221 som IP (de ligger dock bakom cloudflares proxy, finns en sida som jag använde för att ta reda på den riktiga ip adressen, http://www.cloudflare-watch.org)

  2. Enligt whois så ägs 162.243.5.221 av Digital Ocean, Inc (https://www.digitalocean.com)

  3. Digital Ocean tillhandahåller en tjänst där man som utvecklare kan sätta upp servrar med SSD-diskar (typ som Amazon EC2)

Jag har inte använd deras tjänst, blev lite misstänksam dock när man för $2,99 fick SSD-lagring o.s.v. Fick inte riktigt ihop det med finansieringen, serverhall + servrar + bandbred + ssd-diskar. Därför kollade jag upp dem. Personen/personerna bakom digital holster verkar vilja vara anonyma, därav ingen mail adress. De kanske är jätte bra, vad vet jag, känns dock lite "fishy" som om de hade något att dölja.

Permalänk
Medlem

Det äre ju klart att det rör sig om SSD-lagring****, men samtidigt så är ju 99% av deras användare folk som köper dem bara för att det låter ashäftigt med SSD och knappt har någon aning om vad det innebär och ännu mindre aning om hur mycket IO de faktiskt behöver.

Med andra ord så är det typ som alla andra billiga webhotell, de är oftast helt okej så länge du inte förväntar dig att få ens i närheten av vad som utlovas.

Permalänk
Medlem

Tacksam för hjälpen jag tror jag prövar det jag återkommer hur det går!

Permalänk
Sötast

http://www.lithiumhosting.com/shared

Om du ska köra hobby så är ovan trevlig, du får till och med en 100% fungerande 30 dagars free trial som du kan utnyttja innan du bestämmer dig för om du vill betala eller ej

Permalänk
Rekordmedlem

Citynetwork, 10kr/månad första året.
https://www.citynetwork.se/

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.