Har på jobbet tre datorer och en Seagate BlackArmour 220 NAS. Alla tre datorerna kör XP SP 3 med alla uppdateringar osv. Två av dom funkar alldeles utmärkt att mappa sharesen till enhetsbeteckningar.
Den tredje datorn jävlas dock. Har funkat ett bra tag nu, förutom att man behövt ange ett lösenord när man ska gå in. Nu idag dock så funkade lösenordet helt plötsligt inte längre. Tog bort enheterna och skulle mappa om dom när det bara vägrade.
Grejen är att det är inget lösen på de delade volymerna. Försökt med både inloggningen till NAS'en och inloggningen till windows (/domän/datornamn). Har dock normalt inget lösen så la till ett temporärt, men det funkar ändå inte.
"
Nätverksmappen som angetts är för närvarande ansluten med annat annavändarnamn och lösenord. Koppla från befintliga anslutningar till den här nätverksresursen om du vill ansluta med ett annat användarnamn och lösenord.
"
Nästa ruta säger:
"
Det gick inte att skapa den anslutna nätverksenheten eftersom följande fel har inträffat:
Multipla serversanslutningar eller resurser som delas av samma navändare som använder mer än ett användarnamn tillåts inte. Koppla ifrån alla tidigare anslutningar till servern eller de delade resurserna och försök igen
"
Får upp detta om jag försöker använda admininloggningen till NASen som konto. Är rätt säker på att det är windowsinloggningen man ska använda dock? Lösenordet jag angivit innan har varit det till NAS'n dock *förvirring* . Har aldrig tänk på vad det står för domän etc.
Sparkar snart sönder datorn så tacksam om nån haft nån liknande erfarenhet och löst det