Router slutade fungera helt plötsligt!

Permalänk
Medlem

Router slutade fungera helt plötsligt!

Min "D-link gamerlounge dgl-4300" slutade helt plötsligt att fungera igår. Routern startar och får in signal från nätverkskabeln, dock så verkar det som att uttgångarna är helt döda. Jag får inte någon signal på någon av mina 3 datorer, varken trådlöst eller via kabel. Lamporna 1-4 som brukar blinka då allt fungerar som det ska är också stendöda.

Någon som har koll på vad problemet kan vara? Eller är det en helt ny router som gäller?

Jag har provat att "resetat" den och sedan fått stå urkopplad över natten, men ingen förändring alls!

Permalänk
Medlem

Jag tror att antingen är routern trasig eller möjligtvis att nätadaptern skadats och inte kan leverera tillräckligt bra ström. Gammal router, hade själv en för multum av år sedan, så det skulle nog kunna vara dags för en ny

Permalänk
Hedersmedlem

*Tråd flyttad*

Jag tror att din router har gjort sitt. Du ska vara nöjd att den klarat sig så länge som den gjorde. Jag har själv haft en likadan för många år sedan, och den klarade sig definitivt inte så länge!

Permalänk
Medlem

Som någon skrev, testa med en ny nätadapter i någon butik och se om den fortfarande är stendöd. Vet personligen att det många gånger är just bara nätadapter som är kass.

Visa signatur

"So I parallel double parked that motherf*cker sideways"

Permalänk
Hedersmedlem

*Meningslöst inlägg/meme/§1.6 i reglerna raderat*

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro

Permalänk
Medlem

Hur lång är livslängden på en router?
Haft flera och verkar som dom håller max 2år Tror min pajja precis, gav trådlös signal till laptopen en stund men inte till burken, fast nu funkar inte ens wifin längre

Skickades från m.sweclockers.com