Sista kollen; hemdator till mormor!
Hejsan hejsan!
Jag är en relativt datorkunnig kille som byggt mina egna datorer och ska nu beställa en åt mormor och sambo.
Den ska användas till att mejla, surfa, lagra & redigera bilder/filmer (i Windows bildredigerare typ, inte photoshop direkt).
Mormor min är dessutom en mer aktiv datoranvändare än en genomsnittlig pensionär och kan också en del mer, så den kommer användas flitigt var dag!
De är trötta på att deras gamla Compaq-dator går segt, låter massor (även efter inre rengöring) och till sist slutat fungera. Varpå de vill ha en ny och har tagit mig till hjälp.
Jag vänder mig till er då jag inte känner mig hundra på vad som är nödvändigt och inte vad gäller en hemdator, jag själv spelar och allt möjligt på min och behöver därav en kraftfull dator. Vilket inte riktigt är fallet här! Jag vill ju bygga en bra dator utan att slösa deras pengar!
Har uppdaterat till ny kundvagn nedan
Tycker att den just nu känns lite väl dyr och skulle vilja banta ner priset en del!
Kraven är i kort; snabb, långlivad och helst tyst. De vill slippa uppgradering så länge de går utan att det ska bli onödigt dyrt! Med tanke på att den ska slippa behöva uppgraderas om ~3-5 år pga att den går så segt har jag valt t.ex. SSD, 8GB RAM osv. Men är inte hundra på hur detta är nödvändigt!
Windows 7, musen och tangentbordet är klara, samt är någon Mac inte ett alternativ för dem!
Tacksam för svar! Datorn ska beställas imorn (måndag)!
EDIT:
Tack för all feedback, vad sägs om detta ist?
http://www.inet.se/kundvagn/visa/6400236/mormor-v2