Padgram - Ta in foton/bilder som man har tagit med iPad

Permalänk
Medlem

Padgram - Ta in foton/bilder som man har tagit med iPad

Alla instagram-bilder på min iPhone visas även på Padgram på min iPad. Padgram visar bilderna men det skulle vara önskat att bilderna som man tar med iPaden hamnar även i Padgram och inte bara i den ordinarie bildgalleriet. Vem någon om man kan flytta dem dit?

Permalänk
Medlem

Jag antar att anledningen till att bilderna syns i både telefon och padda är att de ligger uppe på instagram? Om du inte vill lägga upp alla bilder på instagram så tror jag det är bättre att kolla på någon slags riktig lagring, lokalt eller i molnet

Permalänk
Medlem

Vad gäller lagring så är de flesta bilder på hårddisken på datorn. Så det är inga problem med det. Det jag skulle vilja är att när jag tar en bild med "paddan" så skulle jag vilja att bilden hamnar i Padgram eller att jag ska kunna flytta vissa bilder från bildgalleriet på paddan till Padgram. Padgram visar bara de bilderna som jag har tagit via min iphone/ instagram. Alternativ är att det kanske finns en app för iPad som man kan ta bilder/fota med samt som är även kopplad till instagram så att det är samma bildgalleri. Som en gemensam plattform som visar bilder men som man kan ta fota med både iPhone och "paddan".