Hörlurars position och basrespons

Permalänk
Medlem

Hörlurars position och basrespons

Sitter och lyssnar i mina nyinköpta Sennheiser HD25 1-II och reflekterar över hur de låter. Så märkte jag att ljudet blir lite fylligare när jag ligger ner på soffan istället för att sitta upp.

Det jag då noterar är att när jag ligger ner så blir huden "fylligare" under och framför örat. Gissningsvis är det ansiktsfettet som lägger sig lite annorlunda när man ligger ner (och nej jag har inte ett fläskigt ansikte, är av normalvikt )
Men följden blir att öronkuddarna ligger an mer "runt örat" än bara "på örat" skulle jag säga.

Jag är inte säker på att jag är odelat positiv till fenomenet, då det blir lite som en "bass boost" funktion. På vissa låtar tycker jag det låter bättre, på andra är jag tveksam. HD25orna är ju dock "on ear" vilket får mig att tänka att det inte är tänkt att lurarna ska låta så här, utan att det är "sitta upp"-ljudet som är lurarnas naturliga ljud.

Jag är inte riktigt säker på vad jag vill säga med detta men frustrerande är det.. jag vill ju ha samma ljud oavsett hur mitt huvud är positionerat Diskutera!

Visa signatur

Ryzen 5 3600-burk, ThinkPad X61

Permalänk
Rekordmedlem

Ljudet påverka av positionen mer eller mindre på alla lurar, det påverkas även om du lyssnar via högtalare eller på liveljud. Ska du till viss del kompensera för det får du göra en positionsberoende eq inställning och växla den beroende på position.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.