Inteno EG500 har SFP-port, kan den eliminera behovet av fiberconverter?

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Jul 2012

Inteno EG500 har SFP-port, kan den eliminera behovet av fiberconverter?

I mitt hus har vi ett fibernät med SC-kontakterade fiber ända upp i lägenheterna, och bakom bredbandsskåpen har vi fiberkonvertrar som leder ut kopparkablar till bredbandsskåpens WAN-uttag. Vi överväger att skaffa Ownit, och vill man ha internet, IP-TV och telefoni behövs en Inteno EG500 tjänstefördelare. När jag tittar i dess "Quickguide" på http://temp1.intenogroup.com/Portals/0/IntenoFiles/ProductDoc... ser jag att den har en SFP-port och är gigabitkapabel.

Frågan är då om den skulle kunna ersätta våra trötta 100 Mbit-konvertrar, kanske med någon SC-SFP adaptersladd. Med tanke på att en gigabitkonverter kostar 1500 kr och Intenon bara 800 kr, och den dessutom har en massa andra funktioner, så är väl inte oddsen särskilt höga för det.

Men vad är syftet med en SFP-port i så fall? Vad kan den användas till?

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Häggeby
Registrerad
Maj 2009

Du borde kunna använda dig av en SFP ja. Och för att ansluta den en SC/LC patch kabel. Kan dock vara så att du måste ändra någon inställning i EG500.

Är det draget simplex eller dublex fiber till din panel?

Edit: När du installerar en SFP måste du i ha koll på vilken typ av SFP som sitter i andra änden av fibern. Felaktig SFP på din sida kan resultera i att din eller leverantörens SFP går sönder.

Skickades från m.sweclockers.com

*Motherboard: P8Z68-V/GEN3 * PSU: AX860W * GPU: - * CPU: INTEL i7-2600K @ 4.5GHz *RAM: Corsair XMS3 Vengeance 16GB DDR3 PC3-15000 1866MHz (4X4GB), CL9-9-9-24 *SSD: 2x Corsair Force 3 120GB (RAID 0) * Windows 10 Pro*

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Jul 2012
Skrivet av Uggmull:

Du borde kunna använda dig av en SFP ja. Och för att ansluta den en SC/LC patch kabel. Kan dock vara så att du måste ändra någon inställning i EG500.

Är det draget simplex eller dublex fiber till din panel?

Edit: När du installerar en SFP måste du i ha koll på vilken typ av SFP som sitter i andra änden av fibern. Felaktig SFP på din sida kan resultera i att din eller leverantörens SFP går sönder.

Skickades från m.sweclockers.com

*tittar i Stokabs papper*

Det är simplexfiber "i enlighet med ITU-T G.652B och G.652.D"

Kontakterna är av två typer: SP/APC (angle-polish physical contact)
och SP/UPC (ultra-polish physical contact).

Så du tror att Intenon KAN ersätta en fiberkonverter i alla fall? I så fall finns mycket pengar att spara för alla som sitter med gamla 100 Mbit-convertrar och vill uppgradera till Gigabitfarter!

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Trollhättan
Registrerad
Okt 2010
Skrivet av christobald:

*tittar i Stokabs papper*

Det är simplexfiber "i enlighet med ITU-T G.652B och G.652.D"

Kontakterna är av två typer: SP/APC (angle-polish physical contact)
och SP/UPC (ultra-polish physical contact).

Så du tror att Intenon KAN ersätta en fiberkonverter i alla fall? I så fall finns mycket pengar att spara för alla som sitter med gamla 100 Mbit-convertrar och vill uppgradera till Gigabitfarter!

Intenon med rätt SFP kan ersätta fiberconverten om den är rätt konfigurerad. Värt att tänka på är att en del SFP kontakter vägrar fungera i vissa enheter. Sen bör du även veta om vilken våglängd som signalen har.

Läs på mycket om det så du inte köper fel saker! Fråga gärna igen om folk tror att det fungerar.

Lycka till!
Mvh
Mattias

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Jul 2012
Skrivet av Mayth:

Intenon med rätt SFP kan ersätta fiberconverten om den är rätt konfigurerad. Värt att tänka på är att en del SFP kontakter vägrar fungera i vissa enheter. Sen bör du även veta om vilken våglängd som signalen har.

Läs på mycket om det så du inte köper fel saker! Fråga gärna igen om folk tror att det fungerar.

Lycka till!
Mvh
Mattias

Tack för input! Det är inte aktuellt än med gigabitfarter i alla fall, och den konverter jag har i väggen funkar ännu så länge. Men när den går sönder kliar det i fingrarna att koppla in en Inteno direkt i fibern bara för att testa!

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
A.ROOT-SERVERS.NET
Registrerad
Jul 2001

Tänk på att när det gäller simplexfiber (BiDi) så är det olika vågländer för TX och RX, t.ex 1310/1550.
Sen finns det avstånd att ta hänsyn till, 10/20/40km osv.

Medlem #14

CISSP, MCT,MCITP, MCSE+Security, MCSE+Messaging, Inet+, Network+,MCT, MCP,CNA, CCA, CCNA, A+