Söker laptop för film och surf

Permalänk
Medlem

Söker laptop för film och surf

Hej, testar att göra om tråden då det konstaterades fort att datorn inte var den jag sökte.

Om jag söker en dator för film, vill ha en skarp skäm med bra färgåtervinning, bra betraktningsvinklar och ett plus för bra ljud.

Bakgrundsbelyst tangentbord är ett måste. vad kan du då tipsa om

6.000kr - 6.500kr är budgeten.

Letar vidare
Permalänk
Medlem
Skrivet av KeWm90:

Hej, är ute efter ny laptop nu, trillade in på HP ENVY 15-j159eo

För en som inte vet är detta ett "ihop plock " av HP eller ä den med genomtänkt, är hårdvaran optimerad för varandra?
Har läst lite här på forumet att vissa processorer som säljs med vissa minnen inte är gjord för varandra, samma gällande grafikkort och minnen.

Du som är insatt, vad ser du för för och nackdelar med denna, finns det någon liknade i samma prisklass eller kanske billigare.

Den ligger ute på kampanj så den går att få lös för ca 6K.

Jag skall använda datorn mesta för surf och film, krav är BGB-tangentbord och en skarp skärm med bra betraktningsvinklar.

Tack

Det jag vet om HP's Envy serie är att de fått mycket kritik för skärmarna, som är färglösa och urvattnade.

Visa signatur

AMD RYZEN 9 5900X - ASUS ROG X470-F STRIX - 32GB DDR4 @ 3200MHz - ASUS RTX 3070 Ti 8GB

Permalänk
Inaktiv

Är väl som vilken random laptop som helst.

Permalänk
Medlem

Bomba mig med förslag och gärna en motivering