Tjenare, jag måste bara tipsa om ett nytt spel som är på G, som heter Albion Online. Det är ett Cross platform Sandbox MMO vilket känns som det kan vara lovande. Själv blev jag lite sugen pga små influenser av Ultima Online och just cross plattform, då kan man spela det både hemma och på jobb när de är dötid
Precis! Att själv kunna bygga ihop en perfekta gubbe utan levels dessutom var så underbart. Inget evigt grindande för att vara lika cool som alla andra.
Älskade spänningen och nervositeten när man fraktade något dyrt.
Kommer ihåg ett scenario så väl. Jag hade farmat dag och natt i säkert två veckor för att köpa ett nytt STORT hus. Inne i stan och köper min deed, teleporterar ut där jag scoutat plats tidigare, kommer en röd jävel springande, jag börjar teleportera men han hinner döda mig. Där gick det åt helvete, blev så förbannad så jag slog handen rakt in i skärmen (tjockis-skärm på denna tiden) och krossar tre knogar. Kunde inte spela på flera veckor för jag kunde inte flytta musen
Ska absolut hålla koll på detta liret. Har signat upp för Alpha-beta också.
Jag höll mig främst på merchant-sidan. Självklart med en pk-alt
Nog om UO, detta kan bli spännande. Det enda jag känner med Albion är att det känns lite för simpelt. Men vi får se, det är kanske inte så simpelt som det verkar.