Den biten låter väl inte helt frisk. Med lite oflyt så fick du helt enkelt uppleva att någon del av hårdvaran i din laptop havererade (en laptopmodell utan några returer har nog inte tillverkats än). Testa att köra med live-CD och liknande för att se om datorn överhuvudtaget mår bra. Om det verkar fungera så är det väl bara att köra på en installation "över" den gamla (görs direkt via live-CD (jag säger "CD" av tradition, men i praktiken är det väl vanligare med USB-minne idag)).
Om du behåller din `/home`-katalog (som innehåller alla användarspecifika inställningar och filer) så kommer du troligen inte märka någon skillnad alls. Se till att säkerhetskopiera den om du inte redan gjort det, eller åtminstone de delar som du vill bevara, så kan du enkelt återställa ifall något gått åt pipan.
Det går säkert att felsöka och hitta problemet, men den tiden kanske är bättre spenderad på att göra sig hemmastadd i systemet så här till en början. Det ska rätt mycket till för att en partition ska bli korrupt och tappa data, men det skulle mycket väl kunna vara något sådant som har hänt.