Allt från Computex 2023

Fire, Frost eller Arcane?

Permalänk
Medlem

Fire, Frost eller Arcane?

Tja! Precis återupptagit mitt lirande och tänkte höra med er vilken spec ni skulle säga vara bäst idag för Mage? Jag lirar nu som Fire Mage och det var detta som var bäst då jag lirade, jag är ute efter hög DPS. Blizzard har ju roterat runt detta litegran så man har ju bytt några gånger under åren, men vilken skulle ni säga vara bäst i dagsläget? Jag vill inte lära mig en rotation för en spec för att sedan behöva lära om mig den för att jag valt fel. Tackar på förhand!

Permalänk
Medlem

Skulle säga frost.
Inte för att det kanske ger teoretiskt högst dps utan för att det är betydligt enklare att göra skaplig DPS med.
Men gillar du fire och kan trixen så kör på det.

Permalänk
Medlem

Frost eller Arcane låg crit, Fire om du har hög crit.

Permalänk
Frilansskribent

frost. bra överlag, lätt att spela och funkar utmärkt med dålig gear. blizzard har lagt upp det så att man kan spela det mesta nu, finns inte många specs som är så dåliga att det är dumt att spela jämfört med andra dps specs för sin klass, är väl marksmanship då kanske.

behöver du en enklare guide för klass/spec kan jag rekommendera icy-veins. lite konstiga förslag ibland kanske och inte oerhört djupgående men ett riktigt bra sätt att komma igång.

Permalänk
Medlem

Grymt, tack alla för svar! jag har ju lite koll på rotationerna då dom inte ändrat sig asevärt på dom månader jag varit borta verkar det som, så då får det nog bli Fire, fin skada där om man som sagt gör allt rätt Trevlig kväll!