Spelburk: 4670k + GTX 1060 i ett BitFenix Phenom
HTPC/NAS: AMD Trinity-system i ett Fractal Node 304
Citera för svar!
Lenovo B5400 vs. HP-15r (Dustin Home?)
När det kommer till att välja laptop så hade jag gått på utseende/känsla i detta fall. En laptop är en grej man lever med, då är det viktigare hur varm den blir, hur den känns att ha i knäet, hur tangentbordet känns och hur byggkvaliteten upplevs av Dig.
Om man inte vill gå på flummiga värden så hade jag plockat Lenovon, lite bättre prestanda och i mina ögon ett bättre rykte än hp. Aldrig haft själv eller hört om något strul med Dustin som leveratör, men blir det strul är det så klart posten som gäller, och det är en risk man får ta.
Jag köpte för lite sen en Lenovo B5400 åt föräldrarna. Nu hade den förvisso i3 4000M och endast integrerat grafikkort men chassit lär vara samma. Jag har varit och tipsat om den i några andra trådar men nu efter att ha använt den en del vill jag varna lite för den.
För det första är tangentbordet inte särskilt roligt att skriva med. För mig går det otroligt långsamt att skriva med det och bokstäver kommer inte alltid med på grund av att det är svårt att få bra respons på när man har tryck ner tillräckligt långt. Min egen dator, som är fem år lite drygt och var en budgetdator redan då, har mycket bättre tangentbord.
För det andra är pekplattan en pina att använda. Nu vet jag inte om det beror på dåliga drivrutiner (som alltså skulle lösa sig med en uppdatering) eller om den bara är kass i allmänhet. Jag använder oftast datorn i knät varpå datorn blir varmare än annars men efter att ha haft igång datorn en tid blir plattan helt störd. Det går bara att flytta musen på en smal bit längst till vänster. Överallt annars börjar den att zooma eller scrolla. Jag har tyvärr inte hunnit kolla ifall det händer även om den står länge på ett ordentligt skrivbord.
För det tredje verkar det lite lotteri det där med drivrutiner. Tittar man i medföljande program vid namn Lenovo Solution Center kan man se vilka versioner man har på sina drivare och BIOS. På den datorn föräldrarna fick var en del drivrutiner senare än de som erbjuds på Lenovos hemsida medan exempelvis BIOS var äldre. Dessutom finns det ännu nyare grafikdrivare på Intels hemsida.
För det fjärde lyckades inte Windows få klocka och datum rätt varken första eller andra gången jag installerade datorn (fel på olika sätt båda gångerna).
För det femte hackar Youtube och andra klipp trots att jag har senaste Flash installerat (dock inte senaste grafikdrivrutinen) oavsett upplösning. Vet ej hur man fixar det.
Eftersom jag egentligen inte har använt Windows på 6 år (XP) vet jag heller inte hur det funkar med att uppdatera BIOS och drivrutiner på egen hand, eller om det är tänkt att fungera via Lenovos medföljande program, har jag inte kunnat testa ifall några av problemen försvinner den vägen.
Dessutom verkar Lenovo ta cirka en vecka på sig att svara på mejl (supporten). Har mejlat tre gånger nu och väntar på det tredje svaret.
Kort sagt kan man säga att Lenovo B5400 i bästa fall är en dator med taskigt tangentbord och en mjukvara som behöver mycket kärlek. Förmodligen är det dock en dator med taskigt tangentbord och en pekplatta gjord som tålamodstest.
Jag ska skriva en utförligare recension om/när jag får lite mer ordning på mjukvaran.
# = Brädgård
FD Nano S|Corsair SF450 V2|Asrock B450 ITX|AMD 2400G|Ballistix Sport 2666Mhz CL 16|Samsung 860 EVO 250GB|Dell U2415|Logitech K400+
Kan nån vara snäll och berätta vad åbäket kan vara värt, i den här tråden: #19710305
- Igår Sony presenterar trådlösa hörlurar och bärbar streamingkonsol 22
- Igår Knapp tillgång när Radeon RX 7600 säljstartar i Sverige 27
- Igår Geforce RTX 4060 Ti halkar under riktpris i Tyskland 28
- 24 / 5 Priskoll: Geforce RTX 4060 Ti vid lansering 24
- 24 / 5 AMD Radeon RX 7600 – bra prestanda för pengarna 81
- Igår Byta till ny Windows-dator blir lättare 11
- 24 / 5 Efter 28 år – Windows får inbyggt stöd för rar och 7-zip 55
- 23 / 5 Microsoft pressar användare att byta till Edge 58
- 22 / 5 Windows 11 får Vista-inspirerade skrivbordswidgets 60
- 21 / 5 Nvidia och Microsoft inleder tioårigt Geforce Now-samarbete 25
- Idag Youtube skrotar Stories – full fokus på shorts 9
- Igår Oskyddade hemmaroutrar utnyttjas i attacker mot infrastruktur 31
- Igår Quiz: Nördigast på SweClockers? Klicka igång – om du vågar! 89
- Igår AI-trenden fyller Nvidias kassa – datacenter omsätter 46 miljarder kronor 27
- Igår Tusentals stulna svenska kreditkort sålda på darkweb 25
- Wordle på svenska - ordlig.se5727
- Tråden om PlayStation 512885
- Elbilar - Tråden för intresserade20021
- Stora feta metaltråden!4107
- Philips OneBlade i handbagaget om man åker med SAS?6
- Tråden om Xbox Series X|S6892
- Hur får jag fram ett "hjärta" på FB och windows?2
- Är Androidmobiler Döende?49
- Sony presenterar trådlösa hörlurar och bärbar streamingkonsol22
- Benify-erbjudanden på Samsung-TV [utbruten tråd]385
- Säljes Samsung 32" Odyssey Neo G8 Mini LED 4K 240 Hz
- Köpes STRIX 2080 Ti / PSU / SSD / AiO
- Säljes Core i5-10505
- Köpes Tofu60 case
- Säljes Äldre hemserverdator och komponenter säljes
- Säljes RH Logic 400
- Säljes Massa spelkoder till salu
- Säljes MSI GeForce 1660 Super 6 GB Gaming X
- Säljes Google Pixel 6a
- Säljes Möss - tangentbord & Hårddiskar
- Youtube skrotar Stories – full fokus på shorts9
- Oskyddade hemmaroutrar utnyttjas i attacker mot infrastruktur31
- Sony presenterar trådlösa hörlurar och bärbar streamingkonsol22
- Knapp tillgång när Radeon RX 7600 säljstartar i Sverige27
- Quiz: Nördigast på SweClockers? Klicka igång – om du vågar!89
- AI-trenden fyller Nvidias kassa – datacenter omsätter 46 miljarder kronor27
- Geforce RTX 4060 Ti halkar under riktpris i Tyskland30
- Byta till ny Windows-dator blir lättare11
- Tusentals stulna svenska kreditkort sålda på darkweb25
- Efter 28 år – Windows får inbyggt stöd för rar och 7-zip55
Externa nyheter
Spelnyheter från FZ
- Det nya Alone in the Dark-spelet har fått en spelbar prolog idag
- Diablo IV:s tredje lanseringstrailer är live action idag
- Det är dags! Spela Doom på text-tv – med fjärrkontroll! igår
- Netflix-Witchers team fick möjlighet att lägga ner serien efter Cavills avhopp igår
- Lord of the Rings: Gollum verkar precis så kasst som alla trott igår