Bose AE2w bluetooth anslutnings problem

Permalänk
Medlem

Bose AE2w bluetooth anslutnings problem

Hej

Jag var och skulle kolla runt och prova lite hörlurar i affären idag. Egentligen skulle jag väll inte köpa några lurar utan jag tänkte beställa på internet senare MEN nu blev det ett impulsköp av just dessa Bose AE2w.

Det är alltså ett par trådlösa bluetooth hörlurar. När jag provade dom i affären så blev jag glatt överraskad. Bra ljud, mycket klart ljud. Kanske lite lite bas men men. Dom känns inte att dom sitter på skallen heller för dom väger absolut ingenting!

Men till mitt problem då. På min Sony xperia z1 compact så funkar allt klockrent och ljudet är mycket bra (har bara testat bandit radio appen ännu men det får räcka för min del).

Men sedan när jag skulle koppla dessa till min laptop. Asus G750J. Då blev det problem. Först så gick det hur bra som helst att ansluta men ljudet var riktigt kasst.. Nu kan jag inte ens ansluta dom längre efter lite fifflande. Jag vill ju ha samma ljud som i mobilen annars är det ingen mening. Dom funkar för övrigt också EXTREMT bra när man kopplar dom till datorn via den smidiga sladden man får med. Man kan ju välja att använda själva bluetooth grejen eller ta bort den och bara använda vanlig 3,5? sladd istället.

Är det någon annan som har samma problem? Jag vill inte ha ett par trådlösa hörlurar som jag måste använda sladden för att få ut nå ljud i datorn. Jag funderar redan på att lämna tillbaka dom men ljudet är så satans najs med sladden (och i telefon) =(

//Taraz

Permalänk
Medlem

Svarar på min egen tråd här. Det fick bli en snabb och enkel lösning på det hela. Lämnade tillbaka Bose och köpte ett par Sennheiser SR 170 istället. Dessa var lite mera plug en play om man säger så. Funkar mycket bra och basen är mycket bättre än Bose lurarna. Kanske inte lika klart ljud men definitivt bra ljud. Sen släppte ju även Bose lurarna ut och in mycket ljud. Dom var lite halv isolerade, dessa sennheiser är helt slutna. Finns ju RS 180 för dom som vill ha öppna, läste även någonstans att dom har lite bättre ljud.

Så var det problemet löst

//Taraz