Input lag ps4 vs. xbox one?

Permalänk
Medlem

Input lag ps4 vs. xbox one?

Tjo,

Provspelade lite nhl och fifa på xbox one på media markt. MM hade kopplat den till en av de nyare, mer prisvärda sonyapparaterna.

Jag tyckte det var en rätt rejäl inputlag. Det snackas ju hit och dit om vilken tv man skall välja - men hur är det med konsolerna?

Det var rätt oskönt att lira både fifa och nhl. Tyvärr kunde jag inte jämföra med ps4 då den bara kunde lira från en skiva som för tillfället inte satt i..

Anyway - har de nya konsolerna lägre input lag än de äldre?

Visa signatur

Asus TUF Gaming WiFi | Ryzen 5600X | 32 GB Ballistix| Vega 56 | Newton R2 650 W

Permalänk
Medlem

Antagligen är TVn de demar inte inställd på game mode vilket gör att det kan vara fet inputlag. Har precis köpt en ny TV och den hade input lag på närmare 0,5s vilket gjorde att jag blev åksjuk tills jag hittade inställningen för game mode. Antagligen har de i butiken ingen koll, alternativt väljer "filmläget" för att det blir snyggare bild.

Min upplevelse med spel är att om det skulle vara inputlag har det inget med själva konsolen att göra utan snarare brist på kompetens hos kodknackarna på spelstudion.

Visa signatur

..:: trickeh2k ::..
Windows 11 Pro - i7 8700k (delid) @ 5Ghz - ASUS Prime Z370-A - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 CL14 3000Mhz - Corsair AX860i - EVGA RTX 3080 FTW3 Ultra - Acer Predator XB271HU - ASUS VG248QE - QPAD MK-85 (MX-Brown)/Logitech G PRO Wireless - Samsung 960 EVO 250GB, Samsung EVO 860 500GB, SanDisk Ultra II 480GB, Crucial MX500 1TB - Steelseries Arctic 5 - Corsair 750D - Custom water loop

Permalänk
Medlem

http://www.hdtvtest.co.uk/news/input-lag

Vissa är helt katastrof.

Jag har sökt många timmar efter en vettig tv som kontrar priset som går att spela på.

https://www.hembiobutiken.se/produkter/tv-apparater/uhd-55-tu...
Då är det denna som gäller.

Vissa Samsung/LG har över 100ms i input lag, denna är enda 4k med låg inputlag och lågt pris.

Visa signatur

Dator: Ryzen 3900x - 16Gb - EVGA 3060 - Acer Predator X34A
Server: Synology DS415+ 3st WD red 6Tb 1st Toshiba N300 8Tb
Anslutning: Fiber 500Mbit

Permalänk
Medlem

Alla sony TV apparater i Bravia serien sedan 6xx är helt helt optimala för spel, bara att välja vilken som.

De flesta av dom är även helt okej att spela utan gaming mode på, dock med gaming mode så ligger alla dessa runt 15ms vilket är bland de lägsta du hittar på TV's idag.

Men med det sagt, finns mycket annat, t.ex. var gamepaden trådlös? I en butik brukar det finnas otroligt mycket andra signaler från hundratals TV apparater som stör ut signaler, orsakar problem med T.ex. gamepads att skicka signaler till konsolen för att nämna ett problem.

Visa signatur

Speldator: i7-8700k, 32GB DDR4, RTX2080
Server 1: SB 2500k, MZI -P67GD55, 32GB DDR3, Corsair MX 240GB SSD
Surface Pro 2017, Konsoler: Typ alla, Oculus Rift

Permalänk
Medlem

Förmodligen TVn som är dåligt inställd.

Konsolerna har inget problem med detta.

Permalänk
Medlem

Mmm. Det är väl EA som suger som vanligt. Man märker ju inget i vanliga menyer, appar m.m. Får nog göra ett nytt besök och be om fjärren till tvn

Hade varit kul om spelutvecklarna nån djäkla gang kunde ta ett djävla kliv framåt på nåt som inte handlar om "grafik"...

Visa signatur

Asus TUF Gaming WiFi | Ryzen 5600X | 32 GB Ballistix| Vega 56 | Newton R2 650 W