Varför svajar ljudet när basen "jobbar" Z906

Permalänk

Varför svajar ljudet när basen "jobbar" Z906

Spelar man musik som aktiverar basen ordentligt så svajar ljudet precis när basen ska slå, låter som att ljudet mutas i samband med basaktivitet, sedan så verkar trycket i basen ha försvunnit, verkar bara vara de allra lägsta frekvenserna på basen som fungerar, seg bas, någon annan som varit med om liknande?

Resettat systemet utan framgång

Provat köra på olika effektlägen med samma resultat.

Drar jag ner effekten på basen så låter det bra, dock ingen bas, men övriga högtalare verkar fungera som dem ska, men direkt jag ökar basen så börjar musiken "svaja" igen.

Känner jag på bas och porten i lådan, är det inte mycket aktivitet där.

Finns det någon intern avsäkring ?

Systemet är kopplat från dator moderkort Asus z97-A, via toslink, har även provat koppla in systemet analogt.

Inga ljudförbättrare eller dylikt som hör till ljudinställningarna är aktiverade

Permalänk
Medlem

Är enheten under 3 år gammal så skulle jag reklamera den.

Rent instinktivt låter det som att nätdelen inte längre klarar av att ge den effekt som basen kräver.
Kan bero på att glättingskondensatorerna är slut, kalllödningar eller dyligt.

Permalänk
Medlem

Har det varit samma poblem hela tiden sen du köpte det?
Tror inte det har med nån säkring att göra.

Permalänk
Medlem

Helt normalt om du har ett stort rum att det systemet går på knäna.

Visa signatur

Fractal Design Define R4 | Ryzen 7 2700X | Gigabyte X570 Aorus Elite | GTX 1060 ARMOR 6G OCV1B | Patriot Viper Steel DDR4 4400 PVS416G440C9K | Samsung 970 Pro 512GB | Seasonic Focus GX 750W | Gelid Solutions GC-Extreme

Permalänk

Systemet har fungerat väldigt bra en lång tid.
När jag köpte detta så var det mycket musiklyssnande och då var det en jäkla stuns i baskaggen

Eftersom det sedan nästan uteslutande använts till filmtittande så har jag inte reflekterat så mycket på detta dilemma, det
var först för någon vecka sedan då jag skulle poppa lös lite som felet uppdagades.

Får väl skruva upp skiten och mäta upp kondingarna till nätdelen då

Permalänk
Rekordmedlem

Det är ett tecken på att du har ett uselt ljudsystem med för klent dimensionerad nätdel i förstärkaren, spänningen sjunker och då komprimeras musiken, lägg inte ner nått större jobb på Logitechsystemet utan byt till nått seriöst i stället och inse att du kanske vuxit bort från den typen av system och börjat höra deras begränsningar, det är tid att gå vidare ...

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

Vad har du för ljudsystem? Har du passiv sub?

Permalänk
Medlem
Skrivet av teejee:

Vad har du för ljudsystem? Har du passiv sub?

Det står i rubriken.

Permalänk

[QUOTE="mrqaffe;15042066"]Det är ett tecken på att du har ett uselt ljudsystem med för klent dimensionerad nätdel i förstärkaren, spänningen sjunker och då komprimeras musiken, lägg inte ner nått större jobb på Logitechsystemet utan byt till nått seriöst i stället och inse att du kanske vuxit bort från den typen av system och börjat höra deras begränsningar, det är tid att gå vidare

Plockar ut en liten del av ditt inlägg som faktiskt bidrar till avhjälpande av problematiken, resten verkar bara vara en anspelan av bitterhet.
Du har ingen aning om vad jag i övrigt har för "seriöst" system, detta system passar bra i det rum jag använder det i till en mix av film & musik.

Permalänk
Medlem
Skrivet av oyegie:

Det står i rubriken.

Missade det

Men då verkar det ju som att systemet är trasigt. Ett sånt system ska låta rätt bra (inte för audiofiler såklart, men det pratar vi ju inte om nu).
Jag har haft biligare 2.1 system från Logitech med helt ok ljud för sitt pris.