Köpa Mobil från China?

Permalänk
Medlem

Köpa Mobil från China?

Hej

Så jag har haft lite små tankar på att köpa denna mobil för att den är billig och har bra prestanda samt 2 cams och plats för 2 sim kort, men jag har hört att den inte stöder LTE, och då vart jag fundersam om vad det var så jag Googlade runt lite och hittade den här sidan:

http://community.giffgaff.com/t5/Blog/G-H-E-3G-and-LTE-Making...

Så jag undrar om mobilen kommer att fungera att ringa på och surfa med eller om det bara är 4G som inte funkar men 3G gör det.
Jag har aldrig köpt en mobil från utlandet förut, så några små tips skulle vara bar oxå

Mobilen:
http://www.amazon.com/SHARKK%C2%AE-Android-Unlocked-Octa-Core...

Video link:
https://www.youtube.com/watch?v=9NRjKNExbqc

Tack och God Jul ^^

Permalänk

Enligt den sidan står det: GSM: 850/1700/1900. Dessa radioband betyder vilka MHz som telefonen utnyttjar för att sända och ta emot på. Vill du använda mobilen för stadiga telefonsamtal har jag för mig du behöver kunna utnyttja band 800 eller 900. 1800 och 1900 är mer för datatrafik och finns i regel bara inne centralt i städer. Jag tror också, men på detta är jag mer osäker, att 2100 och 2600 i viss mån utnyttjas men då otroligt beroende på var du är. Lägre band klarar också av data men betydligt långsammare, genom GPRS/Edge. Det är först vid HRDPS som du kommer upp i några vettiga hastigheter om du tänker surfa med telefonen. Detta betyder i sådant fall att mobilen funkar där du har mottagning på bandet 1900, men jag skulle avråda från det.

Visa signatur

Asus M5A99X EVO | AMD PhenomII x6 1100T @3.3GHz | Hyper 212+ EVO | Corsair DDR3 1600MHz @16GB | Asus GeForce GTX 1060 @1GB | Crucial M4 SSD @128GB | OCZ Solid 3 SSD @60GB | Seagate barracuda HDD @2TB | Corsair TX650 @650W | benQ 24" @2ms | Logitech X-540 @70W 5.1-surround | Corsair Gaming K95 RGB

Permalänk
Avstängd

Och så tillkommer det importmoms. Brukar dras, av transportföretaget, i Tyskland som har billigare moms än Sverige.

Visa signatur

Höghastighetsfiber är livet :)

Permalänk

Tullen kommer också högst sannolikt att öppna ditt paket, tycker själv att det är skit eftersom det lämnar noll säkerhet för att produktens data är omanipulerad. Teoretiskt kan vem som helst på vägen intercepta ditt paket och installera malicious mjukvara innan du sätter igång. Kanske bäst av allt ett manipulerat operativsystem som tar de uppgifter du använder för mailen, telefonbank etc. Högst unlikely, men heller inte uteslutet när du sedan får en telefon som någon annan redan öppnat och testat.

Sedan ska du också vara väldigt beredd på att leverantörer från Kina brukar ta gamla begagnade telefoner och sälja dem som nya. Ibland tar de blandade delar från demoex, reparationer, stulna, o.s.v., jag har precis köpt en telefon via Nya Zeeland (som i sin tur hade en underleverantör från Kina) och där fick jag först den kinesiska varianten av telefonen jag beställde där minnet var fullt med gamla dokument och foton och personlig data. Men jag klagade och fick senare den "rktiga" versionen av telefonen. Den riktiga var dock dåligt ihopsatt; de hade glömt att ta av skyddande plastfilm av nybeställda delar som de använt innan de säkrat skruvarna. Detta gjorde att det inte gick att göra utan att plast fastnade så det sitter kvar i telefonen nu. Också den kamera som filmar användaren, "selfie-kameran", var felmonterad 90 grader. Ganska klantigt. Tacksamt att jag aldrig använder den ändå, men det hade lika gärna kunnat vara den riktiga kameran de snedmonterat på samma sätt, så var beredd på skit från Kina.

Struntar du i detta bör du vad jag förstår ha ett av banden 800/900 och ett av 1800/1900. Har du dessutom 2100/2600 är det bra men ingenting du står dig på.

Visa signatur

Asus M5A99X EVO | AMD PhenomII x6 1100T @3.3GHz | Hyper 212+ EVO | Corsair DDR3 1600MHz @16GB | Asus GeForce GTX 1060 @1GB | Crucial M4 SSD @128GB | OCZ Solid 3 SSD @60GB | Seagate barracuda HDD @2TB | Corsair TX650 @650W | benQ 24" @2ms | Logitech X-540 @70W 5.1-surround | Corsair Gaming K95 RGB

Permalänk

Ett problem med "kina-telefoner" är att du kan glömma Android-uppdateringar. Du blir alltså fast på den version som sitter i från början.

Permalänk
Medlem

Vilka telefoner tillverkas inte i kina?

Har själv en 1+ och den tillverkas där inga problem med den.
Frugan har en Samsung galaxy S5 också tillverkad i kina inga problem med den heller.

Visa signatur

Moderkort: B550M AORUS PRO , Minne: 32GB 3600Mhz HDD1: Intel 660P M2 1TB, HDD2: Kingston A400 960GB CPU: 5900X, Kylning: NH-D15 black GPU: RTX 4080 VENTUS 3X OC Låda: Define 7 Compact Glass, PSU: RM650i
Mus: G502 Wireless Lightspeed, Tangentbord: Strafe RGB MK.2, Monitor: LC49G95TSSRXEN
Surfplatta: Huawei Mediapad M5, Telefon: Pixel 7 Pro

Permalänk
Medlem
Skrivet av vinylens:

Vilka telefoner tillverkas inte i kina?

Har själv en 1+ och den tillverkas där inga problem med den.
Frugan har en Samsung galaxy S5 också tillverkad i kina inga problem med den heller.

Hehe jo nog inte många mobiler som inte är tillverkade där men skillnad på att bara vara tillverkad där eller vara ett kinesiskt märke i grunden menar han.

Visa signatur

AMD Ryzen 1500X @ stock | Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB | Asus ROG Strix B350-F Gaming | 2x8GB 3200MHz Corsair | EVGA Supernova G3 550W | Acer XF270HUA 1440P 144MHz Freesync