Ljud mellan laptop och TV funkar inte

Permalänk

Ljud mellan laptop och TV funkar inte

Helt plötsligt så slutade överföringen av ljud mellan PC och TV. Använder en HDMI kabel som fungerat utan problem, bilden fungerar med inget ljud. Har provat att ändra uppspelningsenhet från speakers till Realtek Digital Output, då försvinner ljudet på själva datorn men inget hörs på TVn. Innan detta problem inträffade så behövdes ingen ändring göras utan ljudet flyttade med bilden så att säga. Har kollat i enhetshanteraren efter gula utropstecken, ett finns vid Intel(R) Bildskärmsljud men när jag försöker uppdatera drivrutinen får jag bara som svar att den senaste drivrutinen redan används.

Använder VLC vid uppspelning, HDMI kabel är ca 1 meter och har som sagt fungerat utan problem tidigare. Det som har gjorts med datorn efter sista TV kopplingen är installation av ett spel. TVn är en Samsung plasma och datorn en bärbar ASUS. Windows 8,1.

Vad gör jag för fel?

Permalänk

Jag antar att du kör hdmi genom grafikkortet? Kanske kolla om det finns några inställningar i bildskärmsegenskaper?

Permalänk

Såhär gör jag.

I vlc så går jag till ljud -> ljudenheter -> och sen tror jag att den heter hdmi high definition audio

Permalänk

Har du ett extra grafikkort, eller kör du med intel's inbyggda grafikkrets?

När du väljer Realtek Digital Output tror jag att det är den digitala spdif'en på moderkortet som väljs. Du ska se om du har något som heter liknande (i mitt fall med ett amd-kort):

1. Digital Display Audio
Amd High Definition Audio Device

Får du inte till det och du har ett extra grafikkort kan du ju testa att inaktivera intel's krets med utropstecknet istället för att uppdatera den drivrutinen.

Visa signatur

.:bjorn

Permalänk

Har ett annat grafikkort också, NVIDIA GeForce GTX860M. I enhetshanteraren finns det med under Ljud, video och spelenheter som NVIDIA Virtual Audio Device (wave extensible) (WDM). Men den finns inte som alternativ då jag högerklickar på ljudikonen och väljer uppspelningsenheter.

Har testat att ändra i VLC men det blir ändå inget ljud.

Vilka bildskärmsinställningar ska det vara?

Permalänk

Du måste nog in i kontrollpanelen för nvidia kortet. Kolla om du hittar något "hdmi audio" eller nåt.

Visa signatur

.:bjorn

Permalänk

DÅ jag öppnar NVIDIAS kontrollpanel har jag bara 3D-inställningar, inget annat. Har kollat lite på NVIDIAS hemsida och det ska finnas fler alt men jag har bara det..

Permalänk

Jag har ju tyvärr inte nvidia nu, men jag vill minnas att det fanns ett alternativ att visa avancerade inställningar.

Visa signatur

.:bjorn