Jag har nu fått en lite galen idé. Den går ut på att kyla datorer genom att bygga vattenkylning med radiatorerna i utblåset för mekanisk ventilation (före värmeväxlaren). Detta då för att värmeväxlaren ska kunna flytta in värmen och sprida den jämnt igenom huset om man vill ha den eller blåsa ut den om man inte vill det. Även kommer luften vara rumstempererad, ingen kondens på komponenter, och flyttas av ventilationens fläktar, inget extra fläktljud.
Men för att radiatorerna inte ska damma igen direkt så vill jag att det bara ska gå luft igenom dem när datorn (/en dator kopplad till dem) är på och de används till kylning. Eller, om jag vill använda det till flera datorer, att jag styr luftflödet genom temperaturen på vattnet (innan det kylts). Då är luftflödet precis det som krävs för den värme som bildas.
Det skulle kunna kopplas till ett centralt system som kyler alla datorer i ett hus (om de har en egen pump (de kanske behöver en hjälp-pump för att besegra trycket)). Inspirerad av https://www.youtube.com/watch?v=b8bLtg9J1Oc .
Den styrning jag har tänkt mig är ett vanligt servo som jag öppnar/stänger en luftkanal med/utan radiatorer (när den ena kanalen öppnass tängs den andra i proportion). Jag funderar på hur detta servo skulle kontrolleras. Det skulle få vara ett positions-servo (där varje frekvens motsvarar en position). Den direkta styrningen till det skulle vara en PPM signal. Jag har hört att sådana är mycket lika PWM signaler och undrar "Hur lika?" skulle jag kunna koppla servot till en fläktkontakt på moderkortet och köra? (antar nej) Vad krävs för att omvandla mellan dem? Kan man få en specifik position genom att ge servot likström åt en riktning?
All hjälp uppskattas. Även förklaringar till varför detta är en extremt dålig idé. (Skippa dock gärna saker som att det blir väldigt stationära datorer och att det kommer krävas mycket vatten för att fylla den resulterande loopen)