hilfe bitte! 98se trassel
Ha, så var det dags för den årliga windowsbuggen.
Jag kör fortfarande 98se, ska snart köpa ny burk så jag väntar med xp professional tills dess.
Hur som, an någon lustig anledning kan jag inte köra några ms-dos relaterade program i windows. Detta inkluderar command.com autoexec.bat och andra viktiga småprogs.
Felmeddelandet jag får lyder;
"Det går inte att hitta command.com
programmet krävs för att öppna filer av typen ms-dos program"
vilket är löjligt eftersom jag just klickade på den.
Klickas istället autoexec.bat blir svaret liknande;
"Det går inte att hitta autoexec.bat
programmet krävs för att öppna filer av typen ms-dos kommandofil"
I systemhanteraren dyker ett annat problem upp, jag misstänker att de är relaterade. "växling i kompabilitetsläge" är vad som har hänt där. Felmeddelandet lyder;
"Windows kunde inte identifiera en drivrutin för real-läge eller ett minnesresident program som laddas i någon av filerna Config.sys och Autoexec.bat. I ett annat meddelande anges vilken drivrutin eller vilket program som orsakar problemet.
Eftersom Windows inte kan identifiera drivrutinen eller programmet har det växlat över till MS-DOS-kompatibelt läge så att programmet kan köras. Detta försämrar dock prestanda överlag. Du förbättrar prestanda genom att ta bort programmet eller drivrutinen som orsakar problemet eller genom att kontakta tillverkaren och skaffa en uppdaterad version."
Notera raden om autoexec.bat.
Jag har försökt rätta till det här på alla vis jag kan komma på nu och börjar nästan misstänka virus.
All hjälp är varmt välkommen.
med vänliga hälsningar // Nihilim