Programmering/Gaming-laptop max 6000kr
Hej Swe, det var ett tag sen, men nu ska jag införskaffa en laptop (min alla första faktiskt). Har kollat runt här i trådar och massvis av recensioner på notebookcheck.net men vill gärna höra lite input från er också!
Söker som sagt en laptop för max 6000 kr. Den kommer mest användas för studierna (datateknik) men jag vill även kunna ha den för att spela mindre krävande spel på, så som Dota 2, Starcraft 2 etc, helst även mindre krävande 3d-spel så som Deus Ex: Human Revolution osv men det är inget krav.
Det är även viktigt att den känns skön att använda, då jag kommer sitta och knattra på den en jäkla massa, det ska inte vara några skruttdelar som används i konstruktionen.
Har inga extrema krav på upplösning eller så men skärmen får inte vara kass, den ska gå att kunna använda utomhus utan att det är helt omöjligt att se något hur man än vrider o vänder.
Storleken på laptopen har jag dålig koll på, men kan tänka mig att 13" är väl minimum för mig. 15" skulle nog vara perfekt men är inte så kinkig på den punkten.
Jag har tittat på många men den här verkar mest attraktiv just nu
http://cdon.se/hemelektronik/acer/acer-e5-771g-51ab-17-3-i5-4...
Den här datorn har 2.7Ghz men jag tror man kan sänka priskostnaden om man är villig att sänka processorkraften. Hur pass mycket kan man gå ned i pris utan att det gör det omöjligt att lira dom spelen jag nämnde ovan tror ni?
Som sagt min budget ligger på max 6000 så någonstans runt 4-6k. Tar emot alla tips och synpunkter om ni har bättre förslag än den jag redan länkade.
Tack så jättemycket på förhand!