Permalänk

Ny skärm frågor/råd

Hej Expertpanelen,

Står i tankarna om att inhandla en ny/begagnat skärm för att ersätta min sletna 21" skärm med många år på nacken.

Mitt system:
CPU:i7 4790K
GFX: Nvidia 970
RAm: 16gb

Spelen som spelas:
BF;Hardline, CS:GO, Dota2, SC2

Frågorna:

1.) Jag sitter på ett höj/sänkbart skrivbord (för ryggen) som är storlek 160 brett, sen 80-120 (svängd variant) i djupet. Skärmen står idag längst bak i hörnet nära väggen. Frågan är då:

Står ju och funderar på om man skall ha 24" eller 27" skärm men jag kan för allt i världen inte bedömma om en 27" blir för stor (att man sitter för nära) eller om jag bör köra på 24" eftersom bordet är relativt litet.

Någon som har erfarenheter med 24" vs 27" tankarna?

Hur långt ifrån bör man sitta ifrån en 27" för att inte uppleva det som jobbigt?

2.) 144hz förmodligen finns det massa trådar om den frågan, men är det värt att lägga den extra 800-1000 extra för att få 144hz? Som jag förstått det så är det främst i CS:GO som det gör skillnad?

3.) G-sync, många artiklar om det, men eftersom jag har ett Nvidia kort, är det värt att skaffa det när man ändå handlar för 144hz skärm? Vad är skillnaden mellan G-sync och 144hz skärmar? Vad blir den "extra funktionen"?

4.) Har hört diskussioner om att man displayport är den bästa grafikkorts utgången, stämmer det? Eller är det något annat man bör använda?

5.) Förslagen jag har på skärmar just nu är:

27"
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=2717406

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=2471480

24"
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=2442876

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=1520860

Skannar även begagnat marknaden en hel del efter möjligheter som kan uppkomma då jag tänker att skärmar inte åldras på samma sätt som annat?

Tacksam för all hjälp/råd jag kan få!

Vänligen
Victor

Visa signatur

/ Victor

Permalänk
Medlem

Jag tycker du ska skaffa den första acer skärmen. Det blir trevligare med en större skärm.
G-sync spelar mer roll om du har låg fps och vill motverka det utan att byta hårdvara. Men med en 144hz och 970du har klarar du det utan G-sync.
Dvi och displayport är de enda kontakterna som stöder 144hz.

Permalänk

det jag är rädd för är att skärmen skall kännas för stor när man väl sitter framför den.

Samt vilken av skärmarna tycker ni är bäst? Är det enligt ovan rekommendation? Eller har ni annat tips?

Vänligen
Vic

Visa signatur

/ Victor

Permalänk
Medlem

Jag själv funerar på en Benq XL2411Z då jag kör csgo för det mesta (1024x768 BB). Rädd för att en 27" blir lite för stor med den resolutionen. Sneglade även på en Ezio men efter lite research verkar det som att benq är det bättre alternativet.