Wow. Nu skjuts det långa skott. Detta är mitt sista inlägg i tråden om inte OP vill ha mer hjälp på ämnet.
1) OP har inte uttryckt att Windows behövs på något vis för utbildningen och som nuvarande datatekniksstudent säger jag rakt ut att Linux (och användandet av UNIX-like system) har varit ett måste för att klara vissa kurser på ett smidigt sätt. Motsatsen gäller tyvärr också då vissa kurser har kört programvara som inte alls lirat i Wine. Min rekommendation handlar i första hand om att jag föredrar Linux och antar att OP är teknikintresserad och således kommer gilla Linux med. Det kommer(?) finnas datorer på skolan för de få tillfällen Windows är ett måste.
2) Att kunna nationalekonomi är jättebra, men är inte relevant för en systemutvecklingsstudent (varför ens ta upp det, kiropraktik är också bra att kunna, för att inte tala om matlagning?!).
3) Underskatta inte kommandoraden. Det är så vansinnigt gött att kunna öppna vim, skriva ett pyttelitet program och sedan kompilera det och testa på några minuter om man jämför med att öppna en IDE, skapa ett projekt, få massor med onödiga filer och mapphierarkier för att göra minsta lilla grej.
Hoppas OP får nytta av det vi skrivit och har du (OP) fler frågor är det bara att fråga, tills dess - sayonara!