Hejsan,
Jag ska börja plugga till hösten och behöver då en laptop som jag kommer använda till för det mesta programmering (Java och C) och ordbehandlare. Jag har kollat runt en del men har svårt att hitta datorn för mig. Grafiken spelar ingen roll för jag har en dator hemma som jag spelar på.
Jag vill att den ska ha:
8GB RAM
En bra processor
Bra batteritid
15,6" skärm
SSD hårddisk
Jag har kollat på denna men det e svårt att säga om batteritiden verkligen lever upp till det de säger då jag inte hittar några recensioner på den. Är den lite overkill för det jag behöver den till?
Kom gärna med förslag på andra datorer med
Generellt så får man ta batterittider från tillverkarna med en rejäl nypa salt. Kanske rimligt att få 6 timmar ur den där?
Prestanda beror på vad man ska göra, generellt så vill man ju ha så mycket kraft som möjligt. Men programmering utan extrema behov klarar man med mindre hårdvara än den där datorn har.
Generellt så får man ta batterittider från tillverkarna med en rejäl nypa salt. Kanske rimligt att få 6 timmar ur den där?
Prestanda beror på vad man ska göra, generellt så vill man ju ha så mycket kraft som möjligt. Men programmering utan extrema behov klarar man med mindre hårdvara än den där datorn har.
ja, vi får se vad jag kommer använda den till. Det kan ju hända att jag kommer köra någon virtuell maskin på den och då krävs rätt mycket prestanda väl (exempelvis mac, android eller iOS)? Skulle en lägre prisklass klara det lika bra? Är det RAM-minnet eller processorn som då är det viktiga att kolla på då?
Min åsikt är att minnet är viktigast. Steget från 8 till 16GB gjorde att virtuella maskiner flöt på bra på min jobbdator. Jag har också hört sägas att Android studio ska fungera dåligt på 8 GB minne, men det har jag själv bara testat på en 16 GB-maskin.
Sedan är det klart att för riktigt bra prestanda så ska man undvika ulv-processorerna, men jag sitter nu och utvecklar på en maskin med ulv-processor och upplever inga som helst problem.
Du kan uppgradera till 16GB minne i den, tror inte du kommer hitta med 16GB minne från fabrik då många inte behöver det. Men det du behöver enligt mig är en SSD, i5 och så kraftfullt batteri som går...
Gör dig själv en tjänst, och köp en dator som du faktiskt kommer orka ta med dig till skolan varje dag. Med det menas en 13-tummare. Man behöver ingen högprestandadator för högskoleprogrammering!
En Ultrabook med i5:a och 8 GB RAM räcker mer än väl prestandamässigt.