högsta ljud i hörlurarna?

Permalänk
Medlem

högsta ljud i hörlurarna?

Tjo! Har ett par sennheiser hd 650 lurar som jag använder tillsammas med ett asus essence 2 ljudkort. Jag brukar använda hörlurarna som "högtalare" ibland och undrar om det är stor risk att dom spräcks? Ljudkvalitén är hög och det låter bra på högsta ljud, bör jag vara orolig?

Permalänk
Rekordmedlem

Ja du bör ta det lite lugnt eftersom det är svårt att höra när disten ökar om du spelar på det sättet.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.