WinXP - Åtkomst nekad meddelande

Permalänk
Medlem

WinXP - Åtkomst nekad meddelande

Har installerat om windows nyss och får åtkomst nekad när jag försöker öppna Mina Dokument, hade NTFS innan och formaterade om den partitionen. Kan det vara så att den mappen är krypterad ?
Isåfall hur kommer jag åt alla filer som ligger där... jobbade på ett 3D projekt som jag vill komma åt. Inte kul om jag skulle få göra om den... har kanske 50 timmars arbete.

Om det nu är så att den är krypterad... kan jag konvertera NTFS till FAT32 och komma åt krypterade mappar eller försvinner allt krypterat innehåll?

Edit:

HD 120GB
Partition 1: 20GB (OS, program etc.) omformaterad idag
Partition2: 100GB (Downloads, Spel, Mina Dokument)

Permalänk

Om du hade den som "privat mapp" förut så går det inte att komma in i den nu, men det kanske går om du gör om den till fat32, ja

Visa signatur

NiX...

Permalänk
Medlem

du har inte rättigheter för filen? använd "take ownership"

Permalänk
Avstängd

man kan inte konvertera tillbaka til fat32, utan det är formatering
som gäller då man kan bara konvertera fat -> ntfs med
xp's "convert"

Permalänk
Medlem

Ok, så konvertera funkar inte...
"Take Ownership" hittar jag inte, vart finns den?

Edit

hittade på den tillslut... fick avmarkera "Använd förenklad fildelning" sedan kunde jag sätta äganderätten till mig igen.

Då återstår bara att klocka processorn... tror jag vänder mig till en annan del av forumet till det.