Hej!
Om en vecka ska jag börja en YH utbildning i Front End Developement och känner att jag måste skaffa mig en bättre dator än den jag nu har. Har börjat föredra Lenovo och deras Thinkpad då jag upplever dem som hållbara och kvalitativa. Jag vill främst ha en dator som kan hålla några år utan att börja glappa/krångla/överhettas.
Prestandakrav:
Intel i5 (tänker 5:e gen, för jag antar att de är bättre än 4:e?)
SSD-disk
Över 4 gb RAM
Full-HD
Vad gäller grafikkort är jag lite osäker på vad jag behöver. Är inte i behov av en laptop som kan köra tunga spel, men däremot måste jag kunna arbeta i Photoshop och Illustrator utan problem. Vad ställer det för krav på grafikkort?
Min budget är knapp men ett absolut högsta pris är 10000, helst några tusen lägre.
Vilken av dessa anser ni är det bästa köpet? Gör jag rätt i mitt val av Lenovo, eller är det bara dumt att begränsa sig till ett visst märke? Finns det nån annan laptop med hög kvalitet som skulle kunna vara ett alternativ för mig?
Thinkpad Edge är inte riktigt samma som övriga Thinkpads utan mer av en konsumentmodell. L-modellerna är också lite av budget-varianten av Thinkpad men de är ändå mycket "mer Thinkpad" än Edge. Jag köpte min Thinkpad från campusdiscount.de och fick en riktigt bra studentrabatt, det kanske kan vara värt att kolla där för att få en bättre modell? Svenskt tangentbord kostade typ €35 i tillval har jag för mig.
Thinkpads är trevliga. Slänger in ett dyrare förslag med 256gb ssd, 8gb ram och nyare cpu/gpu. Cpun har dock lägre clock än de du länkat till. 14" skärm, lättare och mindre gör att den kanske blir trevligare att släpa med sig till lektionssalarna? Observera kampanjpriset.