Permalänk
Medlem

Mediaspelare/DAC

Jag håller på att titta på lösningar för att digitalisera olika media och skall börja med musiken.
Det verkar som om FLAC är det man skall använda. Har idag en mängd MP3 med skiftande kvalitet som kommer att finnas kvar en tid.
Finns det något sätt att få samma nivå på utsignalen från alla filer så det inte skiljer map vem som rippat eller format?

Filerna kommer att ligga på en central server och jag har tänkt att ha en dedikerad mediaspelare till just ljudanläggningen. Vet att det finns förstärkare med inbyggt nätverk men jag har två mono block som jag skulle vilja använda som effektförstärkare. Det jag skulle vilja ha är en liten mediaspelare som kan styras trådlöst via Android telefon/platta och fungera som förförstärkare och DAC som kopplas till den analoga ingången på mono blocken. Utsignalen behöver vara över 400mV för att få ut max effekt ur effektförstärkarna. Förutom att spela filerna från servern skall det gå att streama och spela upp annat ljudmaterial från internet. Mediaspelaren kan vara trådad eftersom det finns uttag där den skall placeras.
Har ni tips på vad man skulle kunna använda, HW/SW, för att lösa detta?

Permalänk
Medlem

Sonos är populära och fungerar bra. Kolla in en connect

Är man audiofil finns det ännu bättre grejer, exempelvis har Linn ett antal olika streamers. Men då är det helt andra pengar vi talar om...

Permalänk
Rekordmedlem

Man rippar till flac för att slippa ifrån förstörande påverkan av signalen, men flacfilerna kan styra vissa uppspelares volymkontroll via metadata i stället, det ger ett snarlikt slutresultat som att normalisera nivåerna men utan att man förstör musikfilen på det sätt som sker både med mp3 kodning och normaliseringen.
Man bör alltså använda Replaygain om man inte vill förstöra originalfilen, man brukar få frågor om man vill analysera filerna och skapa gaindata när man flackodar filerna och sedan får man slå på funktionen i spelaren.
https://en.wikipedia.org/wiki/ReplayGain

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

Som mrqaffe är inne på är FLAC ansedd som den "heliga gralen" av musikformat. Dock fungerar även mp3 extremt bra om man transcodar dom i V0-kvalitet, tror att det är rätt allmänt accepterat att det faktiskt inte går att höra skillnad mellan FLAC och mp3 V0. Med V0 kan man spara väldigt mycket diskutrymme, men fördelen med FLAC är att det går att transcoda till olika format eftersom det är lossless, mp3 är lossy. Själv har jag min musik rippad till FLAC som arkiv, sen har jag transcodat allt till mp3 V0 för att flytta över till mobilen som har begränsat med utrymme.

Jag tror också att Sonos är ett bra alternativ som lumpa är inne på, är själv inte helt övertygad om dyrare streamers prisvärdhet med avseende på prestanda.