Klona Xbox One HD (intern)
Senast redigerat
Halloj!, min garanti på konsolen är slut, så jag bestämde mig för att öppna den och försöka klona hårddisken. Anledningen till detta är att om hårddisken skulle krasha så är hela boxen förstörd och tänkte då vara lite förebyggande och skapa en backup hårddisk redan nu. Men har lite krångel och tänkte höra om någon har lyckats med detta och kan ha lite tips?
Jag tog ur hårddisken och körde ner den med acronis sector by sector till en image. Denna restorade jag sedan till en annan hårddisk och stoppade i xboxen, men får då bara den gröna bilden med xbox logon, där står den i en evighet. Jag provade då att använda xbox offline diagnotics för att se om det kunde fixa det, men då får jag felet E101.
Någon som har erfarenhet av detta och kan ha någon ide?
Tack i förhand för några svar.
Här finns instruktioner på hur du gör med en tom HDD. Du behöver inte spara en egen image.
http://team-xecuter.com/forums/threads/141568-XBOX-ONE-How-To...!
Japp, tackar, fick boxen att boota ifrån en 1tb sshd. fick 800gb ledigt att använda på interna. Dock så provade jag en factory reset och då slutade det med felet e102, sedan så bootade den inte alls med hårddisken längre. Antar att det måste saknas några filer någonstans för att den ska kunna gå igenom en ominstallation på det sättet. De diskuterar ju detta i tråden men kommer aldrig fram till någon fix för factory reset. Får väl forska vidare.
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.