Permalänk

Fick inte i minnet.

Jag köpte ett en HP-dator med moderkortet http://support.hp.com/se-sv/document/c03314208 och på samma gång ett extra 4Gb minne http://www.corsair.com/en-us/corsair-memory-4gb-ddr3-memory-cmv4gx3m1a1600c11

Men jag lyckades inte montera minnet fast jag tog i alldeles för mycket för att det skulle kännas bra. Köpte jag fel minne, eller gör jag fel? Hur hårt vågar man ta i?

Permalänk
Hedersmedlem

Om det är samma minnestyp så kan man bara vända det på fel håll och då brinner oftast moderkort och modul upp, men tittar man noga så plastklacken i sloten passar urgröpningen i modulen går det inte att göra fel.

Fäll ut armarna (en eller båda sidor beroende på konstruktion), passa in plastklacken, tryck ned bestämt först på ena sidan sedan den andra, i en vickande rörelse, så krävs det mindre tryck.

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro

Permalänk
Medlem

Du verkar inte ha köpt fel minne, enligt spec så stämmer dem överens helt. Det borde vara tydligt vilket håll minnet ska sitta åt.

Öppna båda låsen på RAM-sockeln och se till att skåran på minnet hamnar rätt i skåran på RAM-sockeln. Tryck lite med båda tummarna på varsin sida av minnet så borde du lyckas låsa en eller två av låsen. Ska inte behövas muskler, bara jämnt tryck.

Visa signatur

|> MB: MSI Z370 Tomahawk |> CPU: i5 8600K |> Kylning: Be Quiet! Pure Rock
|> RAM: KFA2/Galax HOF Extreme DDR-4000 2x8GB
|> GPU: ASUS GTX 1070 Strix Gaming OC |> PSU: Corsair RM750X
|> SSD: Crucial MX500 |> Chassi: Meshify C |