datorn stängs av helt omotiverat??
alltså, efter byte av processor så har datorn börjat stänga av sig lite när den vill, oavsett vad jag gör.. under drygt en veckas tid så stängde den av sig max en gång per dag (10timmar), och då oftast precis när man startat den (eller inom en timme).
jag har sedan installerat en fläktkontroller, och jag la då märke till att nånting verkar vara glappt eftersom datorn stängdes av när jag tex trycker på sidoplåten, och ibland när jag stänger luckan i fronten (chieftec), men jag har tryckt till alla sladdar och det är samma problem
jag har förövrigt inte överdrivet hög temp, och det är samma problem om jag sänker hastigheten på processorn och höjer volten, så det verkar inte vara nått processor relaterat problem. däremot står det "unknown cpu type" när jag startar datorn, pga att det är en tbred, och jag vill helst inte flasha biosen, fast den funkar kanon endå och presterar precis så bra som den borde.. och eftersom det nu visat sig att datorn är stötkänslig så vore det ju väldigt osannolikt att detta skulle ha något med saken att göra.
men vad kan vara då fel? jag funderar på om det är nåt som stör, men jag vet inte vad det då skulle vara.. jag har även bytt fläkt i nätagget (enermax 14db) för ett par månader sedan, så det kan kanske ha hänt nått där (men vad?), fast det vore ju skumt eftersom det har funkat hur bra som helst tills för ett par veckor sedan..