Kort svar: Ja, du kommer att märka en skillnad.
Däremot ska sägas att ljudkretsen i ditt moderkort (Realtek ALC1150) inte är så dålig till att börja med; med rätt drivrutiner och optimala inställningar så ter sig oftast Realtek mycket bra i vardagliga situationer (spel, musik, film, osv.), men det kan krävas lite pillande. Det kan bli så att du, med ett nytt ljudkort, helt enkelt inte får den där "wow-känslan" som du hoppas på.
Inte heller högtalarna är "dåliga" och generellt sett så gör Sennheiser bra lurar, men det är givetvis en personlig uppfattning. Högtalarmässigt hade du såklart fått ut mer av ett ljudkort (även ditt interna) med att köra i 5.1 (t.o.m 7.1), men i slutändan så är även det en smaksak och en praktisk fråga.
För min egen del så fick jag den där wow-känslan, men det har garanterat att göra med att hoppet jag gjorde var LÅNGT större (från inbyggt Realtek ALC 892 till Asus Xonar Essence STX II). Till och med 79-kronors earplugs lät suveränt efter bytet.
Mitt råd: Beställ hem ett tänkt ljudkort och testa i olika situationer med det du har. Var det inte som förväntat kan du alltid skicka tillbaka det. Givet att affären har fri frakt och fri retur så kan du inte förlora något - förutsatt att kortet hanteras med kärlek och omtanke.