datorn död
Efter att ha kört min dator i originalhastighet i ett par dygn så skulle jag ställa upp den till min vanliga överklockning.
Jag ändrade processorn till 10*166 och det flöt på bra, efter ~10min så låste sig dock datorn och jag fick starta om - gick in i bios och ändrade Vcore till 1.80, startade windows och efter ett par minuter låste den sig igen. försökte sedan med 1.85V med samma resultat.
Stängde av datorn och byglade minnet till 2.6V, försökte starta datorn men den låste sig direkt. Stängde av, minnet till 2.5 och nollade Cmos. Efter detta så ville inte datorn starta alls, den är helt död och inga lampor lyser på moderkortet.
detta kan inte vara bra tänkte jag och kollade så att alla byglar och switchar stod på default (försökte även med lägre cpu hast) - fortfarande dött.
Jahaja..dags för felsökning
Jag provade att "tjuvstarta" nätagget och det gick igång och kunde lämna både 12 och 5V.
Sedan plockade jag isär datorn för att kunna ta mig en närmare titt. processorn ser fräsh ut likaså moderkortet.
Är det vanligt att processorn inte uppvisar några synliga skador när den gått sönder? Hur reagerar moderkortet när processorn är trasig - borde den inte åtminstone försöka starta?
Samma fråga om minnet, hur reagerar moderkortet om det har rykt?
berörda delar:
Soltek SL-75DRV5, AMD XP2000+, 512mb DDR333 -Kingston
mkt tacksam för svar på ovanstående frågor eller andra idéer.