Permalänk

Ingen ström till laptopen

Hej

Jag har en MSI GE70 som ej vill starta.
När jag kopplar in strömadaptern så lyser lampan för batteriet dvs att det laddas, men jag får ingen ström alls till datorn när jag trycker på powerknappen. Inga fläktar går igång, ingen annan lampa lyser...inget.

Har testat ett par gånger att koppla ur batteriet och strömsladden och tryckt ner powerknappen i ca 30s - 1min och sen koppla tillbaka allting, men det gör ingen skillnad.

Permalänk
Hedersmedlem

Har du tappat datorn eller något nyligen eller kom det här problemet från ingenstans?

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Skrivet av Andreaz1:

Har du tappat datorn eller något nyligen eller kom det här problemet från ingenstans?

Skickades från m.sweclockers.com

Har fått den lagad av en bekant eftersom det var problem med glapp i strömuttaget och han testade den efter reparationen och då fungerade den. Sedan har den skickats via posten till mig, men den har varit mycket mycket väl paketerad så har svårt att tro att den skulle blivit skadad vid transporten. Och idag hämtade jag då ut den och då vill den inte starta. Kan tilläggas att den var ganska kall, om det nu skulle kunna påverka möjligheten till att starta laptopen

Permalänk

Märkte nu också att batteri ljuset går från att lysa blått till att blinka rött/orange efter ett tag. Om jag kopplar ur allt och sedan kopplar tillbaka så lyser det blått igen och sedan efter ca 20min blinka rött/orange igen

Skickades från m.sweclockers.com