Asus G501JW vs HP Omen 15-5180no

Permalänk
Medlem

Asus G501JW vs HP Omen 15-5180no

Hej!

Står i valet att köpa mig en bärbar dator och har velat länge nog nu så tänkte be er med bättre koll om lite hjälp. Det huvudsakliga syftet är att ha en schysst all-round dator med god portabilitet (låg vikt) och relativt professionellt utseende. Prisklass runt 10.000-15.000 kr. Jag är knappast någon hardcore gamer längre, men vill gärna att datorn ska klara av moderna spel på duglig nivå och ha en okej livslängd.
De två jag fått upp ögonen för är:

Asus G501JW-CN474T

15.6" 1920x1080 IPS
Intel Core i7 4750HQ, 16 GB RAM, 128 GB SSD, 1TB HDD
NVIDIA GeForce GTX 960M - 4 GB GDDR5 SDRAM
Finns för 12 190kr på komplett: https://www.komplett.se/product/853768/datorer-och-surfplatto...

HP Omen Notebook PC 15-5180no

15,6" 1920x1080 IPS - pekskärm
Intel® Core™ i7-4720HQ , 16 GB RAM, 512 GB M.2 SSD
NVIDIA GeForce GTX 960M - 4 GB GDDR5
Finns för studentpris 14 990 kr hos HP: http://store.hp.com/SwedenStore/Merch/Product.aspx?id=M5L51EA...

Specifikationsmässigt är de ju väldigt lika varandra, HP med större SSD och pekskärm men också en prislapp på nästan 3 000kr dyrare. Har läst lite om G501 att den har vissa kylningssvårigheter - som de flesta tunna spellaptops av denna prisklass. Min fråga är nu vilken ni med erfarenhet hade valt för ändamålet, eller om det kanske finns någon annan att föredra framför de två?

Tacksam för alla svar

Mvh
Veronica

Permalänk
Medlem

Har ingen personlig erfarenhet av dessa två laptops. Med det sagt är det dock som du säger att köper man en så här pass tunn gaminglaptop så får man tyvärr nästan räkan med lite throttling. En nackdel med båda av dig länkade modeller med avseende på dess portabilitet är att de båda har tämligen medioker battertid.

Här har du två recensioner (lite andra komponenter än i de av dig länkade men i grunden samma datorer):
http://www.notebookcheck.net/Asus-G501JW-FHD-Notebook-Review....
http://www.notebookcheck.net/HP-Omen-Notebook-Review.134844.0...

Ett alternativ till Asus G501 med något längre batteritid är Asus Zenbook Pro UX501. En uppdaterad konfiguration av denna med Skylake-processor, UX501VW, väntas lanseras i februari. Utöver bättre batteritid har den även mycket mer professionell design. En nackdel för en gamer är att modellen, likt UX501JW, sannolikt enbart kommer att säljas med 4K skärm i Sverige, så man får räkna med att skala ner bilden till 1920x1080p i de flesta moderna spel.

Angående köpa nu eller vänta så har modeller med processorer ur Skylake generationen lanserats ganska nyligen. Nästa större uppdatering lär bli grafikkort ur Nvidia Pascal generationen, vilken väntas ske under andra halvan av 2016.

Permalänk
Medlem

@Fastback:

Tack för ditt svar!

UX501VW verkar vara precis det jag varit ute efter, har tidigare inte lyckats hitta en Zenbook med (upp till) 4GB grafikminne. Finns det några indikationer på prissättning?
Vet du någonting om hur kylningen står sig i en sådan modell om man jämför med ROGen?

Permalänk
Medlem
Skrivet av Rhubarb:

@Fastback:

Tack för ditt svar!

UX501VW verkar vara precis det jag varit ute efter, har tidigare inte lyckats hitta en Zenbook med (upp till) 4GB grafikminne. Finns det några indikationer på prissättning?
Vet du någonting om hur kylningen står sig i en sådan modell om man jämför med ROGen?

Nuvarande version, UX501JW, kostade 14 990 (256gb SSD/8gb ram) respektive 19 990 kr (512gb SSD/16gb ram) vid lansering. Jag skulle gissa på att priserna vid lansering av UX501VW kommer att vara snarlika, eventuellt lite högre då Asus senaste tiden tyvärr tycks höja sina riktpriser något med varje ny modell.
Om 4gb grafikminne är viktigt så kan det vara värt att beakta att UX501JW enbart lanserades med 2gb vram i Sverige. Huruvida UX501VW lanseras med 4gb vram i Sverige återstår att se.

Kylningen i UX501 är densamma som i G501.

Edit*: Proshop verkar ha UX501VW i lager:
https://www.proshop.se/Laptop/ZENBOOK-Pro-UX501VW-FI020T-156-...
https://www.proshop.se/Laptop/ZENBOOK-Pro-UX501VW-FI099T/2531...