FM-sändare Plantronics K100

Permalänk
Medlem

FM-sändare Plantronics K100

Hej Sweclockers!

Köpte ett Plantronics K100, startar det, kopplar in det till strömuttaget och parar ihop det via blåtand till min Iphone. Sätter igång FM läget, och via knappen hör jag vilken frekvens det ska komma ljud till. Hur som helst när jag byter till den radiokanalen på bilen så stannar den till 1-2 sekunder på den kanalen (då inget ljud spelas upp) sen letar den vidare...? Oavsett vilken kanal jag verkar använda..?!

Vad kan jag möjligen göra fel? Trodde mig inte att det skulle vara så svårt haha?
Någon som har erfaranhet av FM-sändare?

Mvh
Daniel

Permalänk
Vila i frid

Notera att apparaten är amerikansk, dvs kan bara ställas in på "udda" frekvenser, dvs 88.1, 88.3 etc dvs inte 88.2 MHz. Hitta en apparat bättre anpassad till sverige.

Citat från webben: "Man har även en annan delning mellan kanalerna i sitt FM-system med endast udda frekvenser och men 0,2MHz hopp, 88,1-88,3-88,5 osv upp till 107,9. Själva stereon kan ändå i de flesta fall stegas med 0,1MHz steg, men om inte så missar man garanterat en mängd stationer i t.ex Sverige med en importerad stereo. Vi har flera stationer på jämna frekvenser, t.ex Hörby P3 på 97,0 Mhz. I de flesta fall kan man ändra frekvensstegen i en servicemeny på stereon, det skulle bli himla dyrt och opraktiskt att tillverka skilda apparater i Asien för de olika marknaderna runt om i världen."

Permalänk

Det beror nog på något av följande:

Det skickas inte ut någon bärvåg som radion kan låsa på då det inte spelas upp något ljud.

Signalen är mycket svagare än radions preferens för att automatiskt hitta kanaler.
Kolla i menyn om du kan ställa in känsligheten för det i radion. Går inte det får du ställa in den manuellt och spara kanalen så du lätt kan gå tillbaka till den.

Edit: Även om du sitter med din sändare inne i bilen så blir signalen från den mycket svagare än det du får utskickat från din närmaste radiomast.
Tänk dessutom på att bilens antenn är gjord för att ta emot signaler utanför bilen. Du är ju alltså omvänt avskärmad från antennen.

Vissa bilar har ju dock antennen i någon av rutorna och då borde det ju funka ok, men din signal är fortfarande väldigt svag.

Visa signatur

.:bjorn

Permalänk
Medlem

@hasenfrasen: En PLL FM tuner i Sverige kan oftast ställas in med 0.05 Mhz noggrannhet även om det är rekommenderat från ITU med minst 0.1 MHz mellan stationer där det är möjligt. Det betyder att en för Europa avsedd radiomottagere kommer att kunna fånga alla stationer som en amerikansk radiosändare sänder ut (0.1, 0.3, 0.5, 0.7 och 0.9 MHz) samt alla jämna (0.0, 0.2, 0.4, 0.6 och 0.8 MHz). Däremot kommer inte en amerikansk mottagare att kunna ställa in alla europeiska stationer, då den hoppar i 0.2 MHz steg från 0.1, till 0.2 osv.

Permalänk
Skrivet av beh:

@hasenfrasen: En PLL FM tuner i Sverige kan oftast ställas in med 0.05 Mhz noggrannhet även om det är rekommenderat från ITU med minst 0.1 MHz mellan stationer där det är möjligt. Det betyder att en för Europa avsedd radiomottagere kommer att kunna fånga alla stationer som en amerikansk radiosändare sänder ut (0.1, 0.3, 0.5, 0.7 och 0.9 MHz) samt alla jämna (0.0, 0.2, 0.4, 0.6 och 0.8 MHz). Däremot kommer inte en amerikansk mottagare att kunna ställa in alla europeiska stationer, då den hoppar i 0.2 MHz steg från 0.1, till 0.2 osv.

Intressant och bra info, men jag vill klämma in att han pratar om en sändare, inte en mottagare. Alltså lär ju sändaren kunna välja vilken frekvens den vill. Eftersom radion i bilen antagligen är av europeisk specifikation så borde det fungera utmärkt att ta emot signalen.

Problemet är nog att signalen är så pass svag att radion hoppar över den. Manuell inställning är lösningen.

Visa signatur

.:bjorn

Permalänk
Medlem

@beh: Ja, det är precis vad jag menar. Men jag svarade dig för det du sa inte gällde i fallet US sändare -> EU mottagare. Dock skulle det ställt till problem med en EU sändare som endast kunde sända på jämna frekvenser (vilket jag inte tror finns) och en US mottagare.

TS: Lättaste sättet att testa om sändaren verkligen fungerar med din radio i bilen är att koppla samman sändarantenn med mottagarantenn. Det är bara att koppla en valfri kabel mellan, det ger flera hundra gånger bättre mottagning än att sända genom luft. Metall mot metall mellan kabel och respektive antenn så att det blir bra kontakt.

Får du ingen signal då är det något som är mycket fel i antingen sändare eller mottagare. Kolla även så att mottagaren inte är inställd med "LOC" eller något liknande som filtrerar bort stationer med låg sändareffekt (som din lilla sändare). Om du har inställningen DX på mottagaren så kommer den att vara mer känslig och ta mot fler stationer (DX är en gammal radioförkortning för långdistans).

Permalänk
Medlem

Tack för alla svar allihopa. Ska se om det finns någon manuell inställning samt om det går att koppla ihop dem metall mot metall för att se om signalen överröstas då. Grymt jobbat

Permalänk

@CooingPendulum: Manuell inställning på din bilstereo finns det garanterat. Testa att hålla inne knappen man söker station med ett tag.

Visa signatur

.:bjorn