Allt från Computex 2023

Tickande ljud ifrån EVGA SuperNOVA G2 750W?

Permalänk
Medlem

Tickande ljud ifrån EVGA SuperNOVA G2 750W?

Dem senaste veckorna har jag börjat höra ett tickande ljud i mitt rum, som jag sedan ringat in till datorn och i sin tur till sist (troligen, jag är inte helt hundra) till nätagget. Det är ett tickande ljud, typ som en klocka, med en liten elektronisk klang, vet inte riktigt hur jag ska förklara bättre än så. Det kommer och går lite som det vill, både när jag spelar och när datorn står i vila. Slår jag av datorn försvinner det så det måste vara någonting inuti datorn.

Det gäller ett EVGA SuperNOVA G2 750W, resten av komponenterna finns i sign. Är det någon som kan tänka sig vad det här kan vara för något? Kanske har haft liknande problem? Kan säga att jag har garanti kvar, men jag är som sagt inte helt 100% på att det kommer ifrån nätagget ännu, det är svårt att lokalisera ljudet inuti datorn, men typ 90% säker.

Visa signatur

🖥: CPU: Intel Core i7-4790K Mobo: Asus Maximus VII Gene GPU: ASUS GTX 1070 ROG Strix OC RAM: Corsair Vengeance Pro 16GB 2133Mhz SSD: Samsung 840 EVO 250GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W CPU-kylare: Noctua NH-D15S Chassi: Fractal Design Arc Mini
🎧: Sennheiser PC 363D
📱: LG G6
🎧: Sony WH-1000XM2

Permalänk
Medlem

Efter att du själv säkerställt att tickandet kommer från nätagget så finns det inget annat du kan göra själv förutom lösa in din garanti eller köpa nytt.