Permalänk
Medlem

Skoldator med mera

Hej skapade endast ett konto för att kunna ställa mina frågor då det verkar som att ni vet vad ni pratar om. Går ut gymnasiet nu till sommaren och ska lämna in min lånedator som förövrigt är kass, en HP ProBook 430 G1 Intel Core i3 1.70GHz 4GB RAM-minne.
Datorerna jag velar mellan är följande

Apple Macbook Pro Retina 2.9GHz i5 8GB 512GB SSD 13''

Apple Macbook Pro Retina 2.9GHz i5 16GB 512GB SSD 13''

Apple Macbook Pro Retina 3.1GHz i7 8GB 512GB SSD 13''

Apple Macbook Pro Retina 3.1GHz i7 16GB 512GB SSD 13''

Apple Macbook Air 2.2GHz i7 8GB 512GB SSD 13''

Apple Macbook Air 1.6GHz i5 8GB 512GB SSD 13''

Jag vet inte riktigt vad jag behöver. Kommer troligtvis läsa vidare till läkare eller civilingenjör, så behöver något som klarar av skolarbetet, sen gillar jag även att slösurfa runt, lyssna musik och kolla film och göra vardagliga grejer. Älskar förövrigt att ha öppet många flikar samtidigt och olika program. Så jag undrar vad skillnaderna är mellan dessa och vad ni skulle rekommendera, och pros and cons för de olika funktionerna?

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

jag studerar till civilingenjör i maskinteknik och jag har en macbook pro mid 2012... lite slö med den vanliga HDD:n men fungerar utmärkt. många av mina klasskompisar kör på macbook pro eller air och ingen klagar.

alla datorer du listade upp duger bra till "vanligt" skolarbete.
saker som Matlab (programmering), MS office fungerar utmärkt och det är det egentligen det enda som ajg använder min skoldator till förutom surf, musik , film

vet du med dig att du kommer att hantera stora filer och köra lite mer krävande så kör på 16 gb ram. om dessa grejer är krävande processer så släng på i7 annars duger i5 (enligt mig iaf)

macbook pro:
+ retina skärm dvs mer höguplöst och ger mkt bra bild
+ mer prestanda än air
+ stabilt byggd enlig mig
+ fler anslutningsmöjligheter (hdmi mm bra att ha vid presentationer)
- lite tyngre
- lite tjockare

macbook air:
+ slimmad
+ lätt
- tycker dem känns lite ömtåliga då de är så tunna
-ingen hdmi ut, bara via adapter
- lite sämre prestanda

i det stora hela är dem rätt lika förutom själva designen. beror på vad du vill lägga ut och hur mycket prestanda och anslutningsmöjligheter du behöver. batterietiden kanske är något bättre på en air med de är bägge rätt skapliga och räcker för många timmars normalt skolarbete.
min rekomendation är välj en macbook pro med 16gb ram och en i5, lägg inte pengar på en i7 om du inte verkligen behöver det. . lägg pengarna på en redig ryggsäck istället för att skolböckerna väger ton

notera här att iaf vi maskintekniker använder oss av en massa program som inte finns till mac ex catia, inventor(?), adams, ansys m.m (matlab finns till mac) och förutom inventor och matlab kan vi inte få dessa programmen på våra personliga datorer (tror dock det går via vpn eller något) dvs när vi använder dessa programmen måste vi sitta i skolans datorsalar.

Visa signatur

intel i7 8700k | Corsair Vengeance LPX DDR4 3000Mhz 16 GB | EVGA GTX1080Ti FTW3 | Asus ROG strix Z370-F | Be Quiet! straight power E9 700W | 2x samsung 850 evo 250GB raid + samsung 850 evo 500 GB + 3tb WD Red | Noctua NH-D15 | Fractal Design define C